Politiikka
12.7.2019 07:26 ・ Päivitetty: 12.7.2019 07:26
Ulkoministeri Haavisto: Vallankaappauskertomuksilla Sudanin sotilasjuntta osoittaa olevansa demokratian vartija
Sudanissa valtaa pitävä sotilasjuntta haluaa osoittaa olevansa kansan ja demokratian puolella, kun se kertoi tukahduttaneensa vallankaappausyrityksen maassa. Näin arvioi Sudanissa eilen vieraillut ulkoministeri Pekka Haavisto (vihr.).
Haaviston mukaan kansalaisyhteiskunnan suhtautuminen hallintoon on kuitenkin epäilevä, sillä armeija puuttui kesäkuun alussa rauhanomaisiin mielenosoituksiin, mikä johti noin kymmenien ihmisten kuolemaan.
Sotilasjuntta ja siviilihallinto neuvottelevat paraikaa sopimuksesta, jonka on määrä viedä Sudan kohti demokratiaa. Haavisto arvioi, että tämä on vuosikausiin paras yritys saavuttaa rauha Sudanissa.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
9.7.2019 14:18
”On erittäin tärkeää, että rauha palautetaan nopeasti” – Haavisto matkustaa EU:n edustajana Sudaniin
Ulkomaat
12.7.2019 05:38
Sudanin sotilasjuntan kenraali: juntta on estänyt vallankaappausyrityksen
Ulkomaat
12.6.2019 04:36
YK:n turvallisuusneuvosto tuomitsi Sudanin väkivallan siviilejä kohtaan
Opinion
24.5.2019 05:56
”Kvinnliga människorättsförsvarare tar större risker”
Ulkomaat
13.4.2019 11:38
Sudanissa kuohuu: Väliaikaishallinnon johtaja oli vallassa vain päivän – myös tiedustelupalvelun johtaja eroaa