Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Ulkomaat

13.7.2023 08:20 ・ Päivitetty: 13.7.2023 08:34

Ulkoministeri Lavrov: ”F-16-hävittäjät ovat ydinuhka”

AFP / LEHTIKUVA / HENNING BAGGER

Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov sanoo, että Venäjä katsoo länsimaiden Ukrainalle antamat F-16-hävittäjät ”ydinuhkaksi”.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Tämä johtuu Lavrovin mukaan siitä, että F-16-hävittäjät pystyvät kantamaan ydinaseita.

-  Venäjä ei voi sivuuttaa näiden lentokoneiden kykyä kantaa ydinaseita. Mikään takuu ei auta tässä, Lavrov painotti Venäjän ulkoministeriön mukaan.

Hänen mukaansa jo se, jos Ukrainan asevoimilla on tällaisia järjestelmiä, merkitsee Venäjälle lännen ydinaseuhkaa.

-  Taisteluoperaatioiden aikana sotilaamme eivät aio selvittää, onko jokainen tämäntyyppinen lentokone varustettu ydinaseiden kuljettamiseen vai ei.

YHDYSVALTAIN presidentti Joe Biden ilmoitti toukokuussa hyväksyvänsä sen, että maan liittolaiset toimittavat USA:n valmistamia F-16-hävittäjiä Ukrainalle.

Naton pääsihteeri Jens Stoltenberg sanoi tällä viikolla, että osa Naton jäsenmaista alkaa kouluttaa nopeasti ukrainalaisia lentäjiä näiden hävittäjien käyttöön.

Hollanti ja Tanska johtavat osana 11 maan liittoumaa suunnitelmaa kouluttaa ukrainalaisia lentämään Yhdysvalloissa valmistettuja sotilaskoneita. Koulutusohjelman on määrä alkaa Tanskassa elokuussa.

UKRAINASSA ainakin yksi ihminen kuoli ja neljä loukkaantui viime yönä maan pääkaupunkiin tehdyissä ilmaiskuissa, kertoivat paikalliset viranomaiset. Räjähdyksiä on kuultu ympäri Kiovaa kolmena yönä peräjälkeen.

Pormestari Vitali Klitshkon mukaan pelastusviranomaiset ovat vastanneet hälytyksiin useissa Kiovan kaupunginosissa. Klitshkon mukaan Podilskin alueella löytyi sammutustöiden yhteydessä kuollut ihminen.

Ukraina ilmoitti tänään pudottaneensa 20 venäläisten hyökkäysdroonia ja kaksi risteilyohjusta kuluneena yönä Kiovassa ja muualla maassa.

Ilmavoimien tiedottaja Juri Ignat kertoi, että kaikki Venäjän yöllä ampumat Shahed-droonit onnistuttiin tuhoamaan.

Uutista päivitetty klo 11.33 muun muassa Kiovan ilmaiskulla.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU