Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

13.1.2026 12:27 ・ Päivitetty: 13.1.2026 14:16

Unicef: Ilmaiskut ja väkivaltaisuudet ovat tappaneet ainakin sata lasta Gazassa aselevon solmimisen jälkeen

LEHTIKUVA / AFP / OMAR AL-QATTAA
Palestiinalaislapset istuivat talon raunioilla Gazan kaupungissa 11. tammikuuta.

Israelin miehittämällä Gazan kaistalla on kuollut ainakin sata lasta ilmaiskuissa ja väkivaltaisuuksissa sen jälkeen, kun alueella solmittiin tulitauko. Asiasta kertoo YK:n lastenjärjestö Unicef.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Unicefin tiedottaja James Elder sanoo, että lähes päivittäin yksi lapsi on kuollut Gazassa tulitauon alettua. Elderin mukaan lapsia on kuollut esimerkiksi ilmaiskuissa, lennokki-iskuissa ja panssarivaunujen tulituksessa.

Elder sanoi, että lapset elävät Gazassa pelossa ja henkisiä vammoja ei ole voitu hoitaa. Hän huomautti, että henkisten vammojen hoitaminen on vaikeampaa, mitä kauemmin nykyinen tilanne jatkuu.

YK:n tietojen mukaan lähes 80 prosenttia Gazan rakennuskannasta on tuhoutunut tai vaurioitunut Israelin ilma- ja maahyökkäyksissä.

Israel ja äärijärjestö Hamas solmivat lokakuun alussa aselevon Gazaan.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU