Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Ulkomaat

19.8.2016 13:02 ・ Päivitetty: 19.8.2016 13:02

”Uskokaa tai älkää” – Trump väittää nyt katuvansa puheitaan

Donald Trump väittää, että "keskustelun tiimellyksessä tulee valinneksi väärät sanat".

Republikaanien presidenttiehdokas Donald Trump on myöntänyt, etteivät hänen sanavalintansa ole aina kovin onnistuneita.

– Joskus keskustelun tiimellyksessä, kun puhutaan monista asioista samaan aikaan, sitä tulee valinneeksi väärät sanat tai sanoneeksi vääriä asioita. Olen tehnyt niin. Ja uskokaa tai älkää, kadun sitä. Etenkin silloin kun olen aiheuttanut henkilökohtaista kärsimystä, Trump sanoi kampanjatilaisuudessa Pohjois-Carolinassa.

Trumpin kampanjaväki kertoi toisaalta aikaisemmin, että ehdokkaan viestiä ”terävöitetään”, jotta hän saa olla aidosti oma itsensä.

Trump on tuoreiden mielipidekyselyjen mukaan noin kuusi prosenttiyksikköä jäljessä demokraattien ehdokkaan Hillary Clintonin kannatuksesta. Hän olisi myös nykytilanteessa häviämässä Clintonille kaikissa avainosavaltioissa.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU