Politiikka
15.5.2017 15:33 ・ Päivitetty: 15.5.2017 15:33
USU: Postilaki viivästyy – ei ehdi voimaan kesäkuun alkuun
Liikenne- ja viestintävaliokunta saa esityksen käsistään ensi viikolla.
Postilain kokonaisuudistus ei tule voimaan vielä kesäkuun alussa, niin kuin lakiesitykseen on kirjattu.
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunnan sihteerin, valiokuntaneuvos Mika Boedekerin mukaan tämä ei ole enää realistinen aikataulu.
– Sellaisessa ajassa esitys ei millään ehdi täysistuntokäsittelyistä presidentin vahvistettavaksi, Boedeker toteaa Uutissuomalaisessa.
Liikenne- ja viestintävaliokunta saa lakiuudistuksen käsistään ensi viikolla. Alun perin valiokunnan oli tarkoitus tehdä asiasta päätös jo lähipäivinä.
– Kävimme viime viikolla valmistavan keskustelun valiokunnassa. Usea edustaja on kuitenkin tämän viikon työmatkalla Venäjällä, joten pyysimme, että asia käsitellään vasta viikon päästä, valiokunnan varapuheenjohtaja Mirja Vehkaperä (kesk.) sanoo.
Hänen mukaansa valiokunta päättää laista todennäköisesti ensi viikon tiistaina. Sen jälkeen asia menee täysistuntokäsittelyyn.
Lisää aiheesta
Boedeker ei pidä voimaantulon viivästymistä ongelmana. Hänen mukaansa lakitekstissä päivämäärää ei useinkaan ole, vaan lakiesitykseen on kirjattu voimaantulotavoite.
– Tavallisesti päivämäärä määritellään, kun asia viedään presidentin esittelyyn.
Lakiesitys on jo ollut eduskunnassa lähetekeskustelussa. Perustuslakivaliokunta antoi myöntävän lausuntonsa laista maaliskuussa.
Sekä Vehkaperän että valiokunnan puheenjohtajan Ari Jalosen (ps.) mukaan valiokunnassa asiasta on käyty kipakkaakin keskustelua. Kumpikaan ei halua avata keskustelujen yksityiskohtia.
Uudesta postilaista on väännetty jo pitkään ja Postin muutossuunnitelmia on kritisoitu rajusti. Lakiesityksessä eniten keskustelua on aiheuttanut jakeluvelvoite.
Lakiesityksessä on määritelty, että taajamissa riittää vähintään kolme jakelukertaa viikossa. Niillä alueilla haja-asutusalueilla, joissa ei ole sanomalehtien varhaisjakelua, yleispalvelukirjeiden ja sanomalehtien jakelu jatkuisi viitenä päivänä viikossa.
Yleispalvelukirjeet ovat yksityishenkilöiden lähettämiä, postimerkillä varustettuja kirjeitä.
Muun muassa Postin kilpailutukseen liittyvien uudistusten on määrä tulla voimaan vuoden kuluttua, kertoo Uutissuomalainen.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Kotimaa
15.5.2017 12:29
Viestintäviraston 100 000 euron uhkasakko toimi – kiritti Postin jakelun laatua
Kolumnit
12.5.2017 17:00
Ihmiskokeet työttömillä alkavat käydä kohtuuttomiksi
Politiikka
12.5.2017 08:30
Sd-kansanedustaja Postin toimista: ”Tämä sotii vahvasti kansalaisten oikeustajua vastaan”
Ulkomaat
10.5.2017 04:56
Trump erotti FBI-johtajan kirjeellä