Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Mielipiteet

3.2.2020 08:17 ・ Päivitetty: 3.2.2020 08:53

Vaihtoehtoinen totuus ilmastonmuutoksesta – tarkoituksellista vääristelyä ja harhauttamista

Vaihtoehtoinen totuus ilmastonmuutoksesta – tarkoituksellista vääristelyä ja harhauttamista

Esa Kanerva

kaupunginvaltuutettu (sd.) Tampereelta

Perussuomalaiset suhtautuvat yleisestä käsityksestä poikkeavasti ilmastonmuutokseen varsin epäilevästi. Heidän mukaansa ilmaston lämpeneminen saattaa olla totta, mutta se johtuu väestönräjähdyksestä ja ihmisen toiminnasta.

Australian metsäpalot eivät johdu niinkään ilmastonmuutoksesta, vaan ihmisen muusta toiminnasta. Lämpimät kelit edesauttavat paloja ja vaikeuttavat niiden sammuttamista. Vedotaan Australian hallitukseen, joka myös olisi tätä mieltä.

Ihmisen vaikutus ympäristöön on päivänselvää, kun sademetsää hakataan maatalouden käyttöön. Silloin puhutaan ympäristön muuttumisesta mieluummin kuin ilmastonmuutoksesta.

Uskotaan ihmisen vaikutukseen ympäristöön, mutta ilmastonmuutokseen suhtaudutaan kriittisesti.

Maastopalot Afrikassa ja Amazonissa ovat ihmisen aikaansaamia. Kansanedustaja Leena Meri (ps) kirjoittaa blogissaan: ”Hyvä esimerkki ihmisen aikaansaamasta ympäristön muutoksesta on Indonesiassa sijaitseva Jaavan saari, jolla sijaitsee maan pääkaupunki Jakarta. Indonesia on päättänyt siirtää maan pääkaupungin, koska saari vajoaa kovaa vauhtia. Uutistietojen mukaan vajoaminen johtuu pääosin liiallisesta pohjaveden käytöstä. Jakartassa asuu noin 10 miljoonaa ihmistä.”

Ihminen muuttaa siis luontoa, eikä ilmastonmuutos ole ratkaiseva tekijä. Uskotaan ihmisen vaikutukseen ympäristöön, mutta ilmastonmuutokseen suhtaudutaan kriittisesti.

Suomalaisen lihansyönnillä tai autoilulla ei pystytä vaikuttamaan väestön kasvuun eikä korjaamaan saastuttajamaiden jäte- ja vesihuoltoa. Eikö tämä johdattelu vie kuitenkin lukijaa harhaan, kun puhutaan ilmastonmuutoksesta? Toinen puhuu aidasta ja toinen sen seipäistä. Puhutaan metsien suojelun heikkoudesta ja huoltoteiden puutteesta, kun pitäisi keskustella hiilidioksidipäästöistä.

Kansanedustaja Meri ei kiistä, ettei ilmasto olisi lämmennyt ja muuttunut, mutta selitys ei kuulemma ole niin yksinkertainen kuin nyt kerrotaan. Kyse ei ole ilmastosta, vaan siitä, että alueella on liikaa ihmisiä ympäristön kestokykyyn nähden.

Päättelyn lopputulos on se, että suomalaisten tekemisillä ei ole mitään merkitystä. Hallitus vain haluaa kurjistaa suomalaisten elämää. Ympäristömuutoksen aiheuttajat ovat muualla. Huomatkaa, siis ympäristönmuutoksen, ei ilmastonmuutoksen. Jos muutosta halutaan, se pitää perussuomalaisten mukaan keskittää sinne missä ongelmat ovat.

Ilmastonmuutoksen vähättely on perussuomalaisten yksi kärkiteema. Muutosta on vaikea tieteellisesti väittää virheelliseksi. PS:n työmies Matti Putkonen ymmärtää, ettei siitä voi vaietakaan. Siksi puolue tuottaa asiasta tekstiä, jossa tarkoituksellisesti puhutaan ohi aiheen, harhautetaan ja vääristellään.

Ilmeisesti puolueen kannattajille ei ole niin nokon nuukaa, puhutaanko faktaa vai vaihtoehtoista totuutta. Pääasia, että puhutaan. Kun halutaan kuulla, että dieselin hintaa pitää alentaa ja liha saa maistua – äänestäjä saa sitä, mitä tilaa.

Esa Kanerva, SDP:n kaupunginvaltuutettu Tampereelta

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU