Politiikka
10.10.2023 07:37 ・ Päivitetty: 10.10.2023 07:37
Vain Nokia sai täydet pisteet Finnwatchin tuoreessa selvityksessä
Suomalaisten yritysten päästölaskennassa ja siitä raportoinnissa on paljon parannettavaa, toteaa Finnwatch. Yritysten päästöraportointi on Finnwatchin tuoreen selvityksen mukaan kirjavaa.
Ainoa selvityksessä täysiin pisteisiin yltänyt yritys oli Nokia. Myös valtionyhtiöt Finnair ja Fortum pärjäsivät hyvin.
Eniten puutteita oli hiilineutraaliusväittämiä viestinnässään käyttäneiden pk-yritysten päästötiedoissa.
Tiistaina julkaistu raportti arvioi Suomessa toimivien yritysten päästölaskennan ja siitä julkisuuteen tehdyn raportoinnin luotettavuutta.
Ongelmia luo osaltaan se, että päästövähennysten tavoitteet asetetaan usein vuosien tai vuosikymmenen päähän. Näin sidosryhmät eivät voi luotettavasti seurata, ovatko luvatut päästövähennykset toteutumassa vai eivät.
Kaikkiaan Finnwatch otti nyt luupin alle 24 yritystä.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
