Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Talous

1.7.2021 12:13 ・ Päivitetty: 1.7.2021 12:13

Valio sai luvan ostaa Heinon Tukun – KKV asetti kaupalle ehtoja

LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO

Kilpailu- ja kuluttajavirasto (KKV) on hyväksynyt ehdollisena Valion aikeen ostaa Heinon Tukku.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Kaupan hyväksymisen ehtona on, että Valio sitoutuu suojaamaan yrityskaupan kautta saamansa kilpailijoiden luottamukselliset tiedot niin, etteivät ne aiheuta kilpailuhaittaa.

Sitoumus on voimassa 10 vuotta yrityskaupan hyväksymisestä.

KKV otti kaupan jatkokäsittelyyn toukokuussa, koska siihen liittyvät kilpailuongelmat haluttiin selvittää.

Valiolla ja Heinon Tukulla on päällekkäistä liiketoimintaa, mutta KKV katsoo, ettei kauppa aiheuta haitallisia kilpailuvaikutuksia.

Heinon Tukku on päivittäistavaroiden tukkukauppa, jonka pääasiallisia asiakkaita ovat hotellit, kahvilat, catering-palvelut, ravintolat, huoltoasemat, kioskit sekä suurkeittiöt. Yhtiötä oltiin vuonna 2019 myymässä Keskolle, mutta kauppa kaatui KKV:n kielteiseen kantaan.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU