Politiikka
9.12.2021 12:54 ・ Päivitetty: 9.12.2021 12:54
Valtteri Aaltonen sijaistaa sosialidemokraattisen eduskuntaryhmän pääsihteerinä
Sosialidemokraattisen eduskuntaryhmän pääsihteeri Kari Anttila siirtyy liikenne- ja viestintäministeri Timo Harakan valtiosihteeriksi. Anttilan tehtävä on määräaikainen ja hän palaa ryhmän palvelukseen 10.6.2022.
Anttilan sijaisena pääsihteerin tehtävässä toimii Valtteri Aaltonen. Aaltonen siirtyy tehtävään kuntaministeri Sirpa Paateron erityisavustajan tehtävästä.
”Pidän SDP:n eduskuntaryhmän ryhmäkanslian johtamista hyvin vastuullisena tehtävänä. Ryhmäkansliasta on rakentunut ammattimainen yli 40 hengen tuki- ja asiantuntijaorganisaatio. Haluan jatkaa tätä kehitystyötä tarkoituksena varmistaa, että tuemme parhaalla mahdollisella tavalla kansanedustajien menestymistä työssään”, Aaltonen sanoo tiedotteessa.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
9.12.2021 12:28
Kari Anttilasta tulee Timo Harakan valtiosihteeri