Ulkomaat
17.1.2022 17:08 ・ Päivitetty: 17.1.2022 17:08
Venäjä lopettaa turvallisuuskeskustelut Etyjin puitteissa – ”Se on muodoton rakennelma”
Venäjän Etyj-suurlähettillään Aleksandr Lukashevitshin mukaan Venäjä enää keskustele turvallisuuteen liittyvistä ehdotuksistaan järjestön puitteissa.
- Haluan sanoa, että emme ole keskustelleet emmekä aio keskustella aloitteistamme Etyjissä. Se on muodoton rakennelma ilman kansainvälistä oikeudellista asemaa, Lukashevitsh sanoi maanantaina venäläisen uutistoimisto Tassin mukaan.
Hän vähätteli myös Etyjin vaikutusvaltaa Yhdysvaltain, Venäjän ja Euroopan suhteisiin.
- Tuskin kukaan merkittävä poliitikko voi sanoa, että Etyj pystyisi vaikuttamaan sotilasliitto Naton käyttäytymiseen tai EU:n kovalinjaiseen politiikkaan Venäjää kohtaan. Pikemminkin on päinvastoin, hän sanoi.
Viime viikolla Venäjä kävi länsimaiden kanssa kiivaita diplomaattisia keskusteluja Itä-Euroopan turvallisuustilanteesta useissa eri kokoonpanoissa, myös Etyjin puitteissa, mutta keskustelut päättyivät tuloksettomina.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.