Politiikka
26.5.2025 12:20 ・ Päivitetty: 26.5.2025 12:20
Venäläishävittäjien epäillystä ilmatilaloukkauksesta seuraukset Venäjän Suomen-suurlähettiläälle: puhuttelu ja nootti
Venäjän Suomen-suurlähettiläs Pavel Kuznetsov puhuteltiin tänään ulkoministeriössä venäläiskoneiden epäillystä ilmatilaloukkauksesta.
Suomen todettiin suhtautuvan epäiltyyn alueloukkaukseen vakavasti ja suurlähettiläältä pyydettiin asiaa koskevaa selvitystä. Suurlähettiläälle luovutettiin myös asiaa koskeva nootti. Ministeriön viestinnästä vahvistetaan asia STT:lle sähköpostitse. Puhuttelusta uutisoi ensin Yle.
Suurlähettiläs Kuznetsov totesi välittävänsä viestin eteenpäin.
Suurlähettiläs kutsuttiin ministeriöön, kun tieto perjantain epäillystä ilmatilaloukkauksesta oli tullut. Suurlähettilään tapaaminen on tavanomainen käytäntö ilmatilaloukkauksissa ja muissa Suomeen kohdistuvissa alueloukkauksissa. Tapahtumien kulku pyritään selvittämään mahdollisimman tarkkaan, ministeriön viestinnästä kerrotaan.
KAHDEN venäläisen hävittäjän epäillään loukanneen Suomen ilmatilaa Suomenlahdella Porvoon edustalla perjantaina iltapäivällä. Puolustusministeriö tiedotti epäillystä ilmatilaloukkauksesta perjantaina. Puolustusministeri Antti Häkkänen (kok.) sanoi Ylen Ykkösaamussa, että kyse oli venäläishävittäjistä.
Julkisuuteen ei ole kerrottu esimerkiksi sitä, kuinka kauan alukset olivat Suomen ilmatilassa tai kuinka syvällä Suomen puolella ne kävivät. Rajavartiolaitos on käynnistänyt asiassa tutkinnan.
Puolustusministeriö ja Rajavartiolaitos kieltäytyivät kommentoimasta tapausta tänään STT:lle.
RAJAVARTIOLAITOKSELTA kerrottiin tänään sähköpostitse STT:lle, että syyttäjä on päättänyt lopettaa alkuvuoden epäiltyä alueloukkausta koskevan esitutkinnan. Puolustusministeriö tiedotti epäillystä ilmatilaloukkauksesta helmikuun alussa.
Alueloukkauksesta epäillyn koneen päällikön henkilöllisyyttä ei saatu selvitettyä. Selvittäminen vaatisi oikeusapupyyntöä Venäjältä, eikä tällaiseen pyyntöön ole oletettavissa vastausta.
Venäläiskone kävi Suomen ilmatilassa Hangon edustalla noin puolentoista minuutin ajan. Alus kävi syvimmillään 3,9 kilometriä Suomen ilmatilassa, Rajavartiolaitokselta kerrotaan.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.