Ulkomaat
15.6.2019 13:26 ・ Päivitetty: 15.6.2019 13:26
Venezuelalaiset yrittivät ehtiä Peruun ennen maahantulon tiukentumista
Tuhannet venezuelalaiset kiirehtivät lauantaina Peruun ehtiäkseen maahan ennen maahanmuuttopolitiikan tiukentumista, kertoi BBC.
Vuorokauden vaihduttua Peruun saapuvilla venezuelalaisilla pitää olla passi ja viisumi, kun aikaisemmin pelkkä henkilökortti on riittänyt. Jo torstaina lähes 6 000 venezuelalaista ylitti lähellä Ecuadoria sijaitsevan Tumbesin kaupungin rajan.
Luku on lähes kolminkertainen keskimääräiseen päivään verrattuna.
Perun presidentin Martin Vizcarran mukaan maalla on täysi oikeus kiristää maahantuloa, koska Peruun on jo tullut yli 80 000 venezuelalaista, ja kaikkiaan maassa on YK:n mukaan 768 000 venezuelalaista.
YK:n mukaan noin neljä miljoonaa ihmistä on paennut Venezuelasta vuodesta 2015 lähtien.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Ulkomaat
15.6.2019 06:36
CNN: Italian Salvini seuraa USA:n maahanmuuttopolitiikkaa tarkasti – lasten erottamiseen vanhemmistaan hän vetäisi rajan
Internationellt
12.6.2019 03:40
Miljoner drivs på flykt i världens glömda kriser
Ulkomaat
29.5.2019 11:08
Venezuelassa enää noin 10 prosenttia kannattaa presidenttiä – tutkija: Maduron lähtö on lähellä
Politiikka
28.5.2019 09:30
Demareiden kansainvälisen järjestön chileläinen pääsihteeri niputtaa eurovaalituloksen: ”Ihmisillä on edelleen luottamusta ja uskoa eurooppalaiseen projektiin”
Ulkomaat
11.4.2019 04:38
Maduro pysyy kannassaan: Venezuelassa ei ole humanitaarista kriisiä – pääsi silti sopuun avun tuomisesta?
Urheilu
4.4.2019 04:29
Jalkapallolegenda solvasi Trumpia ja kehui Maduroa – joutui tutkinnan kohteeksi