Politiikka
3.11.2018 08:24 ・ Päivitetty: 3.11.2018 08:36
Vihreiden puoluevaltuuskunnan jäsen: ”Outi olisi parempi puheenjohtaja kuin Pekka”
Vihreiden väliaikainen puheenjohtaja väistyneen Touko Aallon tilalle valitaan tänään. Uudesta puheenjohtajasta päättää vihreiden puoluevaltuuskunta, jonka kokous alkaa kello 11 eduskunnan Pikkuparlamentin auditoriossa.
Kokous pidetään suljetuin ovin, ja kokouksen loputtua uusi puheenjohtaja pitää tiedotustilaisuuden.
Ehdolle ovat ilmoittautuneet kansanedustajat Outi Alanko-Kahiluoto ja Pekka Haavisto. Haaviston kannatus on Alanko-Kahiluotoa huomattavasti vankemmalla pohjalla, ilmeni STT:n torstaina ja perjantaina puoluevaltuuskunnan jäsenille tekemästä kyselystä.
Puoluevaltuuskunnan 43 jäsenen tai heitä lauantain kokouksessa edustavien varajäsenten joukosta löytyi yhteensä 17 varmaa Haaviston kannattajaa ja 9 jäsentä, jotka sanovat todennäköisesti tai ehkä kallistuvansa hänen kannalleen.
Alanko-Kahaluodon kannattajaksi ilmoittautunut Vihreiden puoluevaltuuskunnan jäsen ja Kynnys ry:n puheenjohtaja Amu Urhonen painottaa, ettei vastusta Pekkaa mutta kannattaa Outia.
– Outi olisi parempi puheenjohtaja. Eduskuntavaalien tärkeimmissä asiakysymyksissä, kuten sosiaalipolitiikassa sekä terveyspalveluiden ja koulutuksen järjestämiseen liittyvissä kiistoissa Outi on kokeneempi kuin Pekka.
Vihreiden entisen puheenjohtajan Ville Niinistön reagointi Haaviston ja Alanko-Kahiluodon ehdokkuuksiin on ollut paljonpuhuvaa: Niinistö tarvitsi 1 minuutin kommentoidakseen Haaviston ehdokkuutta siinä missä Alanko-Kahiluodon ilmoitusta säesti vain puolueväen synkkä hiljaisuus.
Urhonen spekuloi, että Alanko-Kahiluodon ehdokkuudesta vaikenemisen taustalla saattavat tosiaan olla viime puoluekokouksen ristiriidat.
Vihreiden puheenjohtajaksi puolitoista vuotta sitten halunnut Alanko-Kahiluoto luopui kisasta ja kertoi luopumisensa syyksi sen, että Niinistö tuki liian näkyvästi seuraajakseen Emma Karia.
Puheenjohtajan on tarkoitus luotsata vihreät kevään EU- ja eduskuntavaalien yli ensi kesän puoluekokoukseen asti.
Aalto ilmoitti viime viikolla luopuvansa puheenjohtajan tehtävästä masennussairauden vuoksi.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.