Politiikka
4.2.2019 13:40 ・ Päivitetty: 4.2.2019 13:41
Virkamiesarvio ulos, Antti Kaikkonen nokittaa heti: ”Keskustalla vahvempi tavoite”
Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kaikkonen kommentoi valtionvarainministeriön virkamiesten talousraporttia sanomalla, että päättyvällä vaalikaudella on saatu aikaan taloudessa ja työllisyydessä iso käänne kohti parempaa.
”Kun hyvää työllisyyskehitystä onnistutaan oikeanlaisella politiikalla jatkamaan myös ensi vaalikaudella, erityisiä leikkauslistoja ei tarvitse laatia. Sen sijaan on panostettava koulutukseen ja tuotekehitykseen, joilla luodaan tulevaisuuden menestystä.”
Kaikkonen korostaa työllisyyden edelleen nostamista.
”Keskustalla on valtiovarainministeriötä vahvempi tavoite 75% työllisyysasteesta jo ensi vaalikaudella (VM:llä 2025). Tämä tarkoittaisi 2,5 % parannusta nykyiseen työllisyyden tasoon.”
Kaikkosen mukaan hyvinvointiyhteiskunnan turvaaminen edellyttää riittäviä verotuloja.
”Työnteon ja pk-yrittämisen verotusta on maltillisesti kevennettävä, mutta samaan aikaan esimerkiksi ympäristöön ja terveyteen liittyviä haittaveroja voidaan hieman kiristääkin.”
Kestävyysvajeen osalta on Kaikkosen mukaan olennaista se, että sote-uudistus hyväksytään eduskunnassa jo tänä keväänä ja sen toimeenpano ensi vaalikaudella.
Lisää aiheesta
”Viivästyksiin ei ole enää varaa.”
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
4.2.2019 13:34
Sanna Marin: Verokevennykset pieni- ja keskituloisille, tuloja muun muassa pääomista – ”Tämä on ollut linjamme jo pitkään”
Politiikka
4.2.2019 12:09
Valtiovarainministeriö haluaa kasvattaa toisen asteen suorittaneiden määrää – tukea SDP:n vaatimalle oppivelvollisuuden pidentämiselle?
Politiikka
4.2.2019 11:52
VM löi karun luvun pöytään, vaatii tulevalta hallituksen 2 miljardin leikkauksia – jopa Orpo välittömästi kriittinen
Politiikka
4.2.2019 10:50
SDP:n Lindtman: Aika siirtyä tulevaisuuslinjalle – ”Seuraava hallitus ei pääse karkuun oikeudenmukaisuuden vaatimusta”