Talous
20.3.2020 08:38 ・ Päivitetty: 20.3.2020 08:38
Volvo sulkee tehtaan ovensa kolmessa maassa – kaksi Kiinan tehdasta ovat jo aloittaneet toimintansa uudelleen
Autonvalmistaja Volvo pysäyttää tuotantonsa Ruotsissa, Belgiassa ja Yhdysvalloissa. Ruotsissa ja Yhdysvalloissa tehtaat pysyvät kiinni ainakin huhtikuun 14. päivään saakka, Belgiassa ne on määrä avata 5. huhtikuuta.
Ruotsissa Volvolla on tehtaita Torslandassa, Skövdessä ja Olofströmissä. Belgian tehdas on Gentissä ja Yhdysvaltojen Etelä-Carolinassa.
Sen sijaan Volvon kaksi Kiinan tehdasta ovat jo aloittaneet toimintansa uudelleen koronakriisin jälkeen.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Ulkomaat
20.3.2020 08:32
”Olemme vakuuttuneita, että armeijan avulla tiukemmat määräykset saadaan toimimaan” – piittaamattomia kansalaisia pannaan ruotuun Malesiassa
Urheilu
20.3.2020 08:25
Tokion olympialaisten kohtalo on vielä auki – olympiatuli saapui Japaniin hiljaisin seremonioin