Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Kotimaa

26.11.2021 14:05 ・ Päivitetty: 26.11.2021 14:05

VR: ravintolavaunuun ei ole asiaa ilman koronapassia

LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

VR ottaa koronapassin käyttöön kaukojunien ravintolavaunussa, VR kertoo tiedotteessaan.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Koronapassia kysytään ravintolavaunun kassalla sunnuntaista alkaen. Koronapassi otetaan käyttöön toistaiseksi.

Koronapassi tarkistetaan yli 16-vuotiailta ravintolavaunun asiakkailta kaikkina vuorokauden aikoina.

Tiedotteen mukaan ravintolavaunun tuotteita voi tilata omalle paikalle ilman koronapassia. Koronapassia ei tarvitse käyttää niillä junavuoroilla, joissa on ravintolavaunun sijaan kärrymyynti.

Tiedotteen mukaan junaan pääsee ilman koronapassia. VR:n junissa on voimassa vahva maskisuositus ja junahenkilökunta käyttää kasvomaskia. VR vaati matkustajilta kasvomaskin käyttöä lokakuun 25. päivään saakka, jolloin siirryttiin maskisuositukseen.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU