Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Ulkomaat

23.1.2025 06:02 ・ Päivitetty: 23.1.2025 05:26

Yhdysvaltain kongressi hyväksyi lain, jonka mukaan tietyistä rikoksista syytetyt siirtolaiset on pidätettävä

LEHTIKUVA / AFP / ALLISON ROBBERT

Yhdysvalloissa republikaanien johtama kongressi on hyväksynyt lain, jonka mukaan tietyistä rikoksista syytetyt siirtolaiset on pidätettävä.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Lain mukaan varkauksiin liittyvistä rikoksista syytetyt paperittomat siirtolaiset on pidätettävä ja heitä voi pitää tutkintavankeudessa.

Kongressin edustajainhuone äänesti laista keskiviikkona. Senaatti oli hyväksynyt lain jo maanantaina. Seuraavaksi se menee presidentti Donald Trumpin allekirjoitettavaksi.

Lain läpimenon on katsottu edistävän Trumpin lupauksia laittoman maahanmuuton tukahduttamiseksi.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU