Politiikka
29.3.2020 15:43 ・ Päivitetty: 29.3.2020 16:00
Yle: Hallitus on perustamassa ministeriöiden valmiuspäälliköiden ryhmän – tarkoitus kartoittaa mahdollisia ongelmia ja riskejä koronakriisissä
Hallituksen on määrä perustaa ministeriöiden valmiuspäälliköiden ryhmä, joka kartoittaa mahdollisia ongelmia ja riskejä koronakriisissä, kertoo Yle.
Koronakriisin käytännön johtamista on tähän asti tehty kansliapäälliköiden ja valmiuspäälliköiden ryhmässä, jota johtaa pääministerin valtiosihteeri. Mukana on ollut osa kansliapäälliköistä. Hallitus on päättänyt laajentaa ryhmää ja ottaa mukaan kaikkien ministeriöiden päälliköt.
Sen työrukkaseksi ollaan perustamassa ministeriöiden valmiuspäälliköiden ryhmä.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
29.3.2020 13:03
Niinistö IS:lle: ”Kävimme torstaina pääministerin kanssa viesteillä hyvin kohteliaan ajatustenvaihdon”
Politiikka
28.3.2020 20:21
Tyly arvio IL-kohujutusta: ”Operaatiosta paistaa läpi naisviha, muiden ikävien asioiden ohella”
Politiikka
28.3.2020 16:56
Nyt puhuu myös Matti Vanhanen: Niinistö ei ole ehdottanut minulle ”nyrkin” perustamista
Politiikka
28.3.2020 16:08
Sanna Marin Iltalehden jutusta: ”TP-utvassa ei ole sanallakaan käsitelty minkäänlaisen erityisryhmän perustamista koskien vallitsevaa kriisiä”