Politiikka
2.12.2021 05:06 ・ Päivitetty: 2.12.2021 05:17
Yle: Kokoomus gallup-ykkönen, perussuomalaiset ohi SDP:n, joka nosti kannatustaan
Kokoomus on Ylen tuoreen kannatusmittauksen mukaan yhä Suomen suosituin puolue. Puoleen asema vahvistui edellisestä mittauksesta hieman, ja sen kannatus on nyt 21,8 prosenttia.
Pääministeripuolue SDP puolestaan tippui mittauksessa kolmanneksi, sillä perussuomalaiset nosti kannatustaan 18,7 prosenttiin ja kiilasi kyselyssä Suomen toiseksi suosituimmaksi puolueeksi. SDP:n kannatus (18,3 %) nousi aavistuksen.
Vihreiden suosio tippui runsaan prosenttiyksikön. Puolueen kannatus (10,1 %.) on viimeksi ollut yhtä heikkoa vuonna 2015.
Muista hallituspuolueista keskustan kannatus oli 12,5, vasemmistoliiton 8,2 ja RKP:n 4,6 prosenttia.
Kyselyn teki Taloustutkimus 3.-31. marraskuuta. Vastaajia oli 1 650. Kysely virhemarginaali on kaksi prosenttiyksikköä suuntaansa. Kaikki kannatusmuutokset mahtuvat virhemarginaaliin.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.