Ulkomaat
22.7.2025 05:04 ・ Päivitetty: 22.7.2025 05:04
Zelenskyi: Ukraina ja Venäjä neuvottelevat Turkissa – Kreml: suurta erimielisyyttä
Ukrainan ja Venäjän edustajien tapaamista on suunniteltu keskiviikoksi Turkkiin, kertoi Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi maanantaina jokailtaisessa puheessaan.
Presidentti kertoi keskustelleensa vankienvaihdon valmistelusta sekä seuraavista Turkissa järjestettävistä rauhanneuvotteluista Ukrainan turvallisuusneuvoston sihteerin Rustem Umjerovin kanssa.
– Umjerov raportoi, että tapaamista suunnitellaan keskiviikolle, Zelenskyi sanoi.
Zelenskyin mukaan asiasta kerrotaan lisätietoja tiistaina.
Venäjä ja Ukraina ovat käyneet tänä vuonna kaksi neuvottelukierrosta Istanbulissa Turkissa pääsemättä lähelle sopimusta rauhasta.
Zelenskyi kertoi aiemmin, että Ukraina oli ehdottanut Venäjälle uusia rauhanneuvotteluja tälle viikolle.
Venäjä kertoi aiemmin maanantaina selvittävänsä ajankohtaa neuvotteluille. Asiasta toimittajille puhuneen Kremlin tiedottajan Dmitri Peskovin mukaan edessä on kuitenkin paljon diplomaattista työtä, koska osapuolet ovat hyvin erimielisiä.
VENÄJÄ on ilmoittanut olevansa valmis jatkamaan neuvotteluja Ukrainan kanssa jo aiemmin tässä kuussa. Kreml ilmoitti asiasta sen jälkeen, kun Yhdysvaltain presidentti Donald Trump oli antanut Venäjälle 50 päivää aikaa sopia aselevosta Ukrainan rauhanneuvotteluissa.
Trump uhkasi Venäjää muun muassa tuontitulleilla, jos sopimusta ei synny määräaikaan mennessä.
Venäjän maanantaisissa iskuissa Kiovaan kuoli viranomaisten mukaan ainakin yksi ihminen.
Iskuja tehtiin neljään kaupunginosaan. Asuinrakennusten, kioskin ja päiväkodin kerrotaan syttyneen palamaan, Kiovan pormestari sanoi viestipalvelu Telegramissa.
Venäjä on iskenyt kesän aikana Ukrainaan suurilla lennokki- ja ohjusmäärillä.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.