Ulkomaat
10.8.2016 12:53 ・ Päivitetty: 10.8.2016 12:53
Datatutkija analysoi, kuka tviittaa Trumpin rajuimmat tviitit
”Tyhmä, hullu, heikko”. Muun muassa näitä sanoja viljellään taajaan Donald Trumpin Twitter-tilillä. Datatutkija David Robinson uskoo analyysissään, että näitä sanoja käyttäisi useimmiten juuri Donald Trump itse.
Sen sijaan hänen avustajakuntansa kirjoittamat tviitit, joiden tviittien Robinson tulkitsee lähtevän iPhone-puhelimelta, ovat usein asiallisempia ja esimerkiksi kuvapainotteisia.
Robinson perustaa arvionsa siihen, että Trumpilla on käytössään Android-järjestelmään tukeutuva puhelin Samsung Galaxy.
– Android-tviitit ovat vihaisempia ja negatiivisempia, kun iPhone-tviitit ovat hyväntahtoisia päivityksiä tai kuvia, Robinson kirjoittaa blogissaan.
Robinsonin arvion mukaan Trumpin Android-puhelimesta lähtee 40–80 prosenttisesti iPhone-tviittejä enemmän viestejä, jotka liittyvät inhoon, suruun, pelkoon, vihaan ja muihin negatiivisiin tunteisiin.
Robinsonin arvioista kertoo The Guardian -lehti.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Ulkomaat
10.8.2016 04:33
Trumpilla kovat piipussa – tulkittiin kehottaneen ampumaan Clintonin
Ulkomaat
9.8.2016 04:45
Odotettu ratkaisu julki: CIA:n ex-agentti haastaa Trumpin
Ulkomaat
8.8.2016 18:08
Trumpin presidenttiehdokkuudesta kampeamiseksi useita hankkeita vireillä
Ulkomaat
6.8.2016 07:01
Trump taipui – tukeekin puolueensa kärkinimiä
Ulkomaat
5.8.2016 08:34
Clintonin etumatka Trumpiin kasvoi – möläytykset kostautuvat