Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Uutiset

22.11.2019 11:24 ・ Päivitetty: 22.11.2019 11:37

Eläkkeensaajilla piirikokous Kankaanpäässä – Eläkkeisiin vuoden vaihteessa korotus

Satakunnan eläkkeensaajien piirikokous pidettiin Kankaanpäässä

Kankaanpäässä kokoontunut EKL:n Satakunnan piirin piirikokous pitää myönteisenä hallituksen vuoden 2020 budjettiin osoittamaa 183 miljoonan euron määrärahaa pienten eläkkeiden korottamiseen.

Pekka Ovaska

-Pienten eläkkeiden korotukset toteutetaan kansaneläke- ja takuueläkejärjestelmien kautta. Täyteen takuueläkkeeseen tulee 50 euron ja täyteen takuueläkkeeseen 34 euron kuukausikokorotukset. Korotukset toteutetaan niin, etteivät ne vaikuta heikentävästi eläkkeensaajien asumistukiin, sanoi EKL:n Satakunnan piirin puheenjohtaja Tuulikki Pajunen avauspuheessaan.

Tuulikki Pajunen jatkaa piirin puheenjohtajana

-Myös pienten työeläkkeiden korottaminen on tärkeä tavoite ja se koskee erityisesti naisia, joiden eläkekertymää perhevapaat ovat pienentäneet. Kuten pääministeri on todennut, asiassa tarvitaan ratkaisukeskeisiä työmarkkinajärjestöjen ja hallituksen välisiä neuvotteluja, totesi Tuulikki Pajunen. Hän jatkaa EKL:n Satakunnan piirin puheenjohtajana.

Piirihallituksen varsinaisiksi jäseniksi valittiin Matti Luukkainen (Kankaanpään Es), Matti Viitala (Meri-Porin Es), Asta Aaltonen (Harjavallan Es), Jukka Kim (Nakkilan Es), Taimi Valtanen (Kokemäen Es), Erkki Raittila (Rauman Es), Elisa Haapanen (Lapin Es), Jouko Juhola (Köyliön-Säkylän Es) sekä varajäseniksi Anita Sakkila, Veijo Rantanen, Veikko Virta, Kari Krannila, Sirkka-Liisa Haapaniemi, Tuulikki Hyytiä, Elina Nurmi ja Aila Hänninen.

EKL:n jäsenhankintakampanja 14.2.- 15.11.2020

Ennen piirikokousta järjestöjohtaja Petra Toivonen esitteli Eläkkeensaajien Keskusliiton ”Eläköön elämä” jäsenhankintakampanjaa.

-Jäsentutkimuksemme mukaan 87 prosenttia jäsenistöstämme on jo suositellut tai on valmis suosittelemaan lämpimästi EKL-yhdistysten jäsenyyttä ystävilleen ja tuttavilleen. Tästä syystä kampanja käynnistyykin Ystävänpäivänä.

-Vasta eläkkeelle jääneitä tai juuri jäämässä olevia on lähivuosina aiempaa enemmän. Herättääksemme näiden ihmisten kiinnostuksen, on kampanjan henki nuorekas, elämänmakuinen ja hyväntuulinen, hehkutti Petra Toivonen kampanjaa.

 

 

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU