Kotimaa
7.3.2017 10:00 ・ Päivitetty: 7.3.2017 10:00
Entisen suosikkijuontajan oikeusjuttu jatkuu todennäköisesti hovissa – yksi naisista ja syyttäjä tyytymättömiä
Juontaja Axl Smithin salakatselujuttu menee melko varmasti myös hovioikeuden käsittelyyn.
Osapuolilla on mahdollisuus ilmoittaa tyytymättömyyttään Helsingin käräjäoikeuden tuomioon vielä tänään. Käräjäoikeudesta kerrotaan, että tyytymättömyyttään koko tuomioon oli aamupäivään mennessä ilmoittanut syyttäjä sekä yksi asianomistajista eli naisista. Näin ollen Smith ei ainakaan toistaiseksi ollut tyytymättömyyttään ilmoittanut.
Tyytymättömyyden ilmoitus on edellytyksenä varsinaisen valituksen tekemiselle.
Syyttäjä Yrjö Reenilä kertoo STT:lle, että melko varmasti valittaa ainakin rangaistuksen mittaamisesta. Siihen kuuluvat muun muassa rangaistuksen lieventämis- ja kohtuullistamisperusteet. Käräjäoikeus esimerkiksi otti rangaistuksessaan huomioon jutun tuoman negatiivisen julkisuuden.
Smith tuomittiin käräjillä viikko sitten vuoden ja kahden kuukauden ehdolliseen vankeuteen seksikumppaniensa salakuvaamisesta ja tallenteiden esittelystä kavereille. Hänet määrättiin maksamaan uhreilleen erilaisia korvauksia noin 100 000 euroa ja oikeudenkäyntikuluja 50 000 euroa.
Syyttäjä vaati hänelle puolentoista vuoden ehdollista vankeutta sekä oheissakkoa.
Helsingin poliisista puolestaan kerrotaan, ettei Helsingin käräjäoikeuden nimilipsahduksesta salakatselujutussa ole tullut rikosilmoitusta. Rikoskomisario Heikki Sandberg kertoi selvittäneensä asiaa eilen, eikä tänäänkään ole tullut tietoa kenenkään asiassa tekemästä tutkintapyynnöstä.
Lisää aiheesta
Käräjäoikeuden medialle lähettämään tuomioon jäi joitain asianomistajien nimiä, vaikka nimitietojen piti olla salaisia. Useita naisia edustanut oikeusavustaja kertoi aiemmin, että ainakin yksi naisista haluaisi poliisin tutkivan käräjien toiminnan.
STT–PÄIVI PAJU
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Kotimaa
28.2.2017 11:07
Axl Smith tuomittiin ehdolliseen ja 100 000 euron korvauksiin
Politiikka
2.3.2017 12:27
Axl Smithin saama tuomio sai demarit älähtämään: ”Törkeä tekotapa puuttuu salakatselusta ja -kuuntelusta”
Kotimaa
28.2.2017 05:36
Käräjäoikeus antaa ratkaisunsa Axl Smithin tapauksessa – syyttäjä vaatii ehdollista vankeutta
Kotimaa
20.2.2017 14:35
Salakatselija-Smithille syyte: Vaaditaan 1,5 vuotta ehdollista ja sakkoja