Ulkomaat
7.8.2019 07:09 ・ Päivitetty: 7.8.2019 07:09
Isis on noussut uudelleen Syyriassa samalla, kun USA vetää joukkojaan maasta
Äärijärjestö Isis on tekemässä uutta nousua Syyriassa samalla, kun Yhdysvallat vetää joukkojaan pois maasta.
Asiaa analysoi Yhdysvaltain puolustusministeriön tarkkailija tiistaina. Sen mukaan Isis on myös vakiinnuttanut kapinallisjoukkojensa kapasiteetin naapurimaa Irakissa.
Puolustusministeriön tarkkailijan raportin mukaan jihadistit ovat onnistuneet hyödyntämään paikallisten vastustajien heikkouksia ja saamaan siten voittoja alueella.
Yhdysvallat on tukenut Irakissa ja Syyriassa Isisiä vastaan taistelevia joukkoja ilmaiskuilla. Aiemmin äärijärjestö onkin menettänyt suuria alueita paikallisille joukoille.
Isisin taktiikkana aiheuttaa sekaannusta
Tarkkailijan raportissa todetaan, että vaikka Isis on menettänyt niin kutsutun islamistisen kalifaattinsa, järjestö on silti noussut uudelleen Syyriassa.
Raportin mukaan Isis on onnistunut kokoamaan joukkojaan uudelleen ja ylläpitämään operaatioitaan Syyriassa ja Irakissa, koska paikalliset joukot eivät ole kyenneet pitkäaikaisiin, useissa kohteissa samanaikaisesti tapahtuviin operaatioihin. Paikalliset joukot eivät myöskään ole pystyneet pitämään hallussaan jo takaisin vallattuja alueita.
Lisää aiheesta
Viime vuonna presidentti Donald Trump julisti, että Isis on voitettu.
Yhdysvallat on Trumpin käskystä vetänyt joukkojaan pois Syyriasta, vaikka armeijan komentajat ovat todenneet, että Yhdysvaltojen tukemat paikalliset joukot tarvitsevat lisää koulutusta ja välineistöä. Yhdysvalloilla on vielä pieni määrä sotilaita maassa. Se on vaatinut muilta kansainvälisen Isisin vastaisen liittouman mailta lisäpanostuksia alueelle.
Isis on jatkanut väijytyksiään, itsemurhaiskujaan ja kohdennettuja salamurhiaan niin Irakissa kuin Syyriassa. Yhdysvaltalaisraportin mukaan äärijärjestön tavoitteena on aiheuttaa sekaannusta menettämillään alueilla ja heikentää paikallisten turvallisuusjoukkojen asemaa.
Yhdysvaltain johtaman kansainvälisen liittouman arvion mukaan Isisillä on Syyriassa ja Irakissa 14 000–18 000 jäsentä. Arviolta noin 3 000 on ulkomaiden kansalaisia.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Ulkomaat
5.8.2019 07:28
Kashmirin alueen jännitteet kiristyivät – Intia lähettänyt kymmeniätuhansia sotilaita paikalle
Politiikka
5.8.2019 11:09
Luottamus EU:hun suurimmillaan viiteen vuoteen – kysely paljastaa myös eurooppalaisten huolen ilmastonmuutoksesta kasvaneen
Politiikka
5.7.2019 15:45
Kurdijohtaja STT:lle: Lapset saatava pois al-Holin leiriltä
Politiikka
8.7.2019 11:02
Suomalaiset patistivat Etyjiä vahvistamaan rauhanvälitystä – terrorismikin tapetilla: ”Keskustelua on, edistystä ei”