Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Ulkomaat

16.8.2021 09:52 ・ Päivitetty: 16.8.2021 09:52

Kiinan ulkoministeriö kommentoi Talebania – valmis ”kehittämään ystävällisiä suhteita”

LEHTIKUVA / AFP Wakil Kohsar
Autioitunut katu Kabulissa, jossa Taleban on ottamassa kontrollia.

Kiina ilmoitti maanantaina, että se on valmis ”kehittämään ystävällisiä suhteita” Afganistanin Taleban-järjestöön.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Kiinan ulkoministeriö kommentoi naapurimaan tilannetta sen jälkeen kun islamistinen Taleban oli ottanut Afganistanin hallintaansa.

Kiina totesi kunnioittavansa Afganistanin kansan oikeutta päättää itsenäisesti omasta kohtalostaan. Kiina on valmis jatkamaan ystävällisten yhteistyösuhteiden kehittämistä Afganistaniin, sanoi ulkoministeriön tiedottaja.

Kiina on ollut huolestunut siitä, että Afganistanista voisi tulla tukialue Kiinan uiguurivähemmistön separatisteille. Uiguurit ovat uskonnoltaan muslimeja.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU