Norden
29.6.2022 15:57 ・ Uppdaterad: 29.6.2022 15:58
Nordiska finansministrar diskuterade ekonomiska följder av kriget
De nordiska finansministrarna möttes i Eidsvoll 1814 i Norge den 27 juni. På mötesagendan stod bland annat de finanspolitiska konsekvenserna av kriget i Ukraina och statens roll när det gäller insatser i extraordinära tider, såsom i krig och pandemier.
Den ryska invasionen av Ukraina har haft stora ekonomiska konsekvenser för världsekonomin, bland annat som en följd av högre priser på energi, livsmedel och råvaror. Mötet i Norge gav de nordiska finansministrarna en möjlighet att utbyta erfarenheter om vilka åtgärder respektive land har vidtagit och planerar att vidta som en följd av kriget.
Det ekonomiska läget är utmanande för alla nordiska länder, men finanspolitiken er på väg mot en normalisering efter återstarten av ekonomin efter pandemin. Samtidigt sätter kriget i Ukraina ny press på offentliga budgetar. Kriget leder bland annat till ett behov för att avsätta mer resurser till försvaret, både i år och kommande år, och detsamma gäller för flyktingmottagningen. Det har konsekvenser för finanspolitiken både på kortare och längre sikt.
På mötet diskuterade ministrarna utmaningen med att balansera den strama arbetsmarknaden och den höga inflationen i relation till ökade försvarsutgifter och krav på kompensation för stigande priser.
Statens roll under särskilda omständigheter
Finansministrarna diskuterade också statens roll gällande ekonomisk kompensation under särskilda omständigheter. Den problemställningen har blivit högaktuell i kölvattnet av coronapandemin och även som en följd av kriget i Ukraina.
Ministrarna diskuterade bland annat hur staten ska bemöta krav på ekonomisk kompensation i kristider från bland annat privata aktörer. Utmaningarna är gemensamma för de nordiska länderna och ministrarna fick på mötet tillfälle att utbyta erfarenheter kring hur man hanterar stora samhällsekonomiska utmaningar i kristider.
Också klimatfrågan var uppe till diskussion på mötet. En viktig fråga i det sammanhanget är hur de nordiska finansdepartementen kan bidra till en både klimatmässig och ekonomisk hållbar utveckling genom att integrera insatsen mot klimatförändringarna i ekonomisk politik.
Kommentarer
Artiklar kan kommenteras i ett dygn efter publicering. Använd ett sakligt och respektfullt språk: administratörerna förbehåller sig rätten att vid behov radera opassande kommentarer och förhindra skribenten från att kommentera vidare.
Mer om ämnet
Nyheter
21.6.2022 08:32
Folktinget starkt framme på SuomiAreena
Nyheter
13.6.2022 16:22
Ålands demilitarisering, Nato och socialdemokratins framtid diskuterades i Mariehamn
Nyheter
7.6.2022 04:15
Jessy Eckerman tror på Ålands läge som knutpunkt
Huvudnyheter
20.5.2022 11:02
Dimitri Qvintus: ”Vi har alltid varit för säkerhet, trygghet och fred”