Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Työmarkkinat

24.1.2024 08:09 ・ Päivitetty: 24.1.2024 08:28

Paperiliitto liittyy lakkorintamaan – koskee noin 3 000:a työntekijää

Arja Jokiaho

SAK:lainen Paperiliitto ilmoitti tänään kaksi vuorokautta kestävästä lakosta.

Demokraatti

Demokraatti

Poliittiset lakot alkavat torstaina 1. helmikuuta aamuvuoroista ja päättyvät 3. helmikuuta aamuvuoroihin.

Mielenilmaisu kohdistuu Paperiliiton tiedotteen mukaan Suomen hallituksen työelämää koskevia heikennysesityksiä vastaan.

Lakossa ovat työntekijät Stora Enson Enocellin tehtaalla Uimaharjussa, Kaukopään ja Tainionkosken tehtailla Imatralla sekä Oulussa ja Varkaudessa.

Lisäksi mielenilmaisuun osallistuvat työntekijät UPM:n Kaukaan, Kymin, Pietarsaaren ja Rauman tehtailta sekä Huhtamäki Oyj:stä.

Lakko koskee näillä tehtailla yhteensä noin 3 000:a työntekijää.

Mielenilmaisut eivät kohdistu ihmishengen, terveyden, ympäristön ja laiteturvallisuuden turvaamiseksi tehtävään työhön.

Lisää aiheesta

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU