Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Politiikka

30.8.2024 16:01 ・ Päivitetty: 30.8.2024 16:01

Puoluehallitukset puhuivat – näin hallituspuolueissa linjattiin osallistumisesta rasismin vastaiseen kampanjaan

LEHTIKUVA / MIKKO STIG
Kuvassa valtioneuvoston kanslian johdolla käynnistetyn rasismin vastaisen Me puhumme teoin -kampanjan nettisivut.

Hallituspuolueiden osallistumisesta rasismin vastaiseen kampanjaan nousi tällä viikolla kohu.

Johannes Ijäs

Demokraatti

Tarkemmin ottaen kyse on siitä, ovatko hallituspuolueet puolueorganisaatioina mukana kampanjassa, joka liittyy hallituksen yhdenvertaisuustiedonantoon ja toimenpideohjelmaan.

Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoo MTV:n Uutisextrassa, ettei Perussuomalaiset osallistu puolueena hallituksen rasismin vastaiseen kampanjaan. Puoluehallituksessa tällä viikolla tehty päätös on ennakoidun mukainen.

RKP:ssä menettelytapa on ollut toinen.

RKP:n puoluesihteeri Fredrik Guseff kertoo Demokraatille, että RKP:n puoluehallitus puolestaan päätti osallistua puolueena kampanjaan.

Päätös oli yksimielinen.

– Siitä ei ollut kysymystäkään, Guseff toteaa.

– Valmistelemme suunnitelmamme, millä tavalla osallistumme siihen ja mitkä ovat toimenpiteemme siinä.

Kokoomuksen vt. puoluesihteeri. puoluesihteeri Timo Elo on kertonut jo aiemmin kokoomuksen osallistuvan kampanjaan puolueena.

– Työ yhdenvertaisuuden toteutumiseksi ja rasismin vastainen työ on puolueessa jatkuvaa. Kampanjan myötä valmistelemme rauhassa oman sitoumuksemme toimenpiteistä ja keinoista, joilla voimme edistää yhdenvertaisuutta ja vaikuttaa syrjinnän ja rasismin vähentämiseksi, Elo on sanonut.

KRISTILLISDEMOKRAATTIEN puoluesihteeri Mikko Rekimies on puolestaan kertonut pari päivää sitten, että hänen käsittääkseen puolueelle puolueena ei ole tullut missään kohtaa pyyntöä lähteä rasisminvastaiseen kampanjaan mukaan.

– Tämä on siis hallituksen esitys ja sitä kautta tietysti hallituspuolueet ovat sitoutuneet mutta ei me missään puolue-elimissä käsitellä, koska ei ilmeisesti ole tulossakaan pyyntöä puolueelle, että oletteko mukana. Tällöin ei ole esitystä, johon meillä esimerkiksi puoluehallitus tai muu kokoontuisi erikseen päättämään asiasta, Rekimies sanoi.

Hallituspuolueena KD on kuitenkin sitoutunut kampanjaan.

Demokraatti sai vielä tänään Sari Essayahilta tekstiviestitse vahvitusta asiaan. Vaikka Demokraatti kysyi kampanjasta, Essayah puhuu vastauksessaan ohjelmasta. Linja vaikuttaa kuitenkin samalta kuin Rekimiehellä.

Essayah sanoo, että KD hallituspuolueena on sitoutunut ohjelmaan jo vuosi sitten. Hän myös toteaa, ettei kristillisdemokraatit aio käsitellä ohjelmaa puolue-elimissä.

– Koska se sisältyy sovitun ohjelman kokonaisuuteen ja olemme siihen täysin sitoutuneita, Essayah toteaa.

Essayah lisäsi myös, että kyseessä on hallituksen tiedonanto ja ohjelma, johon sisältyy kampanja muun muassa urheilujärjestöilke ja työmarkkinajärjestöille.

– Pääministerikin tarkensi Ylen A-studiossa, että tämä kampanja ei ole suunnattu puolueille vaan esimerkiksi työmarkkinajärjestöille, kansalaisjärjestöille ja urheiluseuroille, Riikka Purra perusteli perussuomalaisten ratkaisua MTV:lle.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU