Talous
4.4.2016 12:06 ・ Päivitetty: 4.4.2016 12:06
”Putinofobiaa” – Kreml kuittaa Panama-vuodot hyökkäykseksi Venäjää kohtaan
Venäjän presidentinhallinnon mukaan Panama-paljastusten tarkoituksena on hyökätä presidentti Vladimir Putinia ja Venäjää vastaan. Kremlin tiedottajan Dmitri Peskovin mukaan tavoitteena on horjuttaa tilannetta maassa ennen seuraavia vaaleja.
– Putinofobia on ilmiselvästi saavuttanut sellaiset mittasuhteet, että Venäjästä on mahdotonta sanoa mitään hyvää, Peskov lausui.
Peskov vihjaisi, että monet veroparatiisikytköksiä selvittäneistä toimittajista olisivat entisiä Yhdysvaltain ulkoministeriön ja tiedustelupalvelu CIA:n työntekijöitä.
Panama-uutisissa on kerrottu Putinin lähipiirillä olevan yli kahden miljardin dollarin arvosta varoja veroparatiiseissa.
Peskovin mukaan väitteissä ei ole mitään ”uutta tai konkreettista”, eikä Kremlillä ole aikomustakaan vastata niihin.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Talous
4.4.2016 11:58
”Autamme asiakkaitamme maksamaan verot” – Nordea pahoittelee hitauttaan
Talous
4.4.2016 11:28
Islannissa hallitus on helisemässä: Oppositiolta tulossa epäluottamuslause
Talous
4.4.2016 09:02
”Aineisto voi pitää sisällään merkittävääkin tietoa” – myös poliisi kiinnostui Panama-paljastuksista
Talous
4.4.2016 06:42
11 miljoonan asiakirjan tietovuodosta kova kolaus Panaman maineelle
Politiikka
4.4.2016 03:37
Ylen MOT: Nordea perusti asiakkailleen satoja veroparatiisiyhtiöitä