Politiikka
16.10.2017 10:38 ・ Päivitetty: 16.10.2017 10:38
SDP:n Rinne Itävallan vaalituloksesta: ”Rajojen sulkeminen on vaarallista”
Itävallan vaalitulos osoittaa, että eurooppalaiset eri jäsenvaltioissa ovat huolissaan, miten muuttuvassa maailmassa tilanne ei pääse karkaamaan käsistä, SDP:n puheenjohtaja Antti Rinne arvioi.
– Ihmiset pohtivat, miten esimerkiksi maahanmuuttoon liittyen tilanne pysyy hallinnassa. Jotta äärioikeistolaiset Pohjoismaisen vastarintaliikkeen kaltaiset ryhmittymät ja lähtökohdat eivät lisäänny, tarvitaan Euroopassa yhteisiä ratkaisuja, Rinne toteaa Demokraatille.
Itävallassa äänestettiin sunnuntaina maan parlamenttivaaleissa. Vaalien selvä voittaja oli keskusta-oikeistolainen kansanpuolue (ÖVP). ÖVP on viimeisimpien tietojen mukaan saamassa vaaleissa 31,7 prosenttia annetuista äänistä. Kannatus kasvoi edellisistä vaaleista liki 8 prosenttiyksikköä. Itävallan uudeksi liittokansleriksi on nousemassa vasta 31-vuotias puolueen johtajan Sebastian Kurzin.
Kakkossijasta kisasivat tasaisesti äärioikeistolainen vapauspuolue (FPÖ) ja sosialidemokraatit (SPÖ). Muut puolueet ovat jäämässä kauas taakse. Sosialidemokraatit näyttäisi viimeisimpien tietojen mukaan kiilaavan toiseksi 26,9 prosentin äänisaaliilla. FPÖ on puolestaan saamassa 26 prosenttia äänistä.
Vaalituloksen myötä Itävallan politiikka on ottamassa harppauksen oikeistolaisempaan suuntaan. Vaalien keskeisimpänä teemana oli maahanmuutto, ja FPÖ:n vaalisanoman lisäksi myös Kurzin johtaman keskusta-oikeistolainen puolueen vaaliteemoissa oli luettavissa maahanmuuttokriittisyyden voimakas lisääntyminen.
Nuorilla ihmisillä täytyy olla näköala tulevaisuuteen.
Antti Rinteen mukaan Itävallan vaalituloksen perusteella on tärkeää havahtua vallitsevaan tilanteeseen, jotta Euroopan unioni voi yhdessä toimia ennen kuin unionin jäsenmaat alkavat sulkea rajojaan.
Lisää aiheesta
– Rajojen sulkeminen on ihmisten vapaan liikkuvuuden, talouskasvun ja työn näkökulmasta vaarallista. Eriarvoisuus ja tuloerot vaikuttavat kaikkien hyvinvointiin. Eriarvoistuminen on hankala kehitys, johon tulisi lähteä nyt etsimään ratkaisua yhdessä.
– Samalla kun EU:n yhteistä rajavalvontaa ja turvallisuusviranomaisten resursseja vahvistetaan, pitäisi EU:n keskittyä myös maahanmuuton juurisyihin. Näin voitaisiin puuttua siihen, mistä pakolaisuus ja terrorismi sikiävät.
Esimerkiksi Rinne nostaa Afrikan tilanteen. Mantereen väkimäärä on kasvanut voimakkaasti viimeisten vuosikymmenien aikana, ja etenkin nuoria on paljon.
– Afrikkaan tarvitaan 18 miljoonaa uutta työpaikkaa, mutta samalla alueella on ilmastonmuutoksen seurauksena kasvava pula ruuasta ja vedestä.
– Nuorilla ihmisillä täytyy olla näköala tulevaisuuteen, ruokaa ja puhdasta vettä, jotta pakoon ei tarvitse lähteä.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
15.10.2017 15:50
Itävalta ottaa askeleen oikealle – 31-vuotiaasta Sebastian Kurzista tulossa uusi liittokansleri
Ulkomaat
16.10.2017 04:24
Itävalta saa Euroopan nuorimman pääministerin – nyt veikkaillaan, saako äärioikeisto ulkoministerin paikan
Ulkomaat
15.10.2017 06:43
”Itävalta on merkittävimmässä risteyksessä vuosikymmeniin” – äänestys parlamenttivaaleissa alkoi
Politiikka
13.10.2017 10:43
”Jos Schengen kuolee, Eurooppa kuolee”
Politiikka
13.10.2017 17:21
Risikko: Suomi tukee muita maita rajatarkastustusten jatkamisessa