Nyheter

2.9.2022 08:31 ・ Uppdaterad: 2.9.2022 08:35

Socialdemokraterna i jord- och skogsbruksutskottet nöjda med budgetförhandlingarna

Jukka-Pekka Flander / SDP
Riksdagsledamöterna Seppo Eskelinen, Raimo Piirainen och Piritta Rantanen.

Seppo Eskelinen, Raimo Piirainen och Piritta Rantanen representerar Socialdemokraterna i riksdagens jord- och skogsbruksutskott. De tackar regeringen Marin för de beslut man har kommit fram till i budgetförhandlingarna i syfte att lösa energikrisen. I budgeten styrkte regeringen igen sina linjedragningar för att främja försöjningsberedskapen, energioberoendet och rena teknologier, så att Finland och Europa kunde komma loss från rysk fossilenergi så fort som möjligt och på ett hållbart sätt.

ABL

 

 

– Den gångna regeringsperioden har varit hård. Under ledning av Sanna Marin har Finland klarat pandemin, fattat snabbt beslut om att ansluta sig till Nato och nu hotar energikrisen som har förorsakats av kriget att göra vintern svår för hushåll och företag, konstaterar Raimo Piirainen, utskottsansvarig för Socialdemokraterna i jord- och skogsbruksutskottet.

Regeringen föreslår till helheten som omfattar grön omställning och försörjningsberedskap cirka 241 miljoner euro anslag och nästan samma summa fullmakter för året 2023. Med detta stöder man bl a energiinvesteringar av glesbygdsföretag, väteprojekt, infrastruktur för laddning av elbilar samt omställningen av bostadsbyggnader bort från uppvärmningsformer som baserar sig på fossil energi.

– Det är också viktigt att försäkra sig om tillgängligheten av inhemsk ved. Med privatvägsunderstöd eftersträvas just detta, berättar Piritta Rantanen, ordförande för SDP:s jord- och skogsbruksarbetsgrupp.

I våras beslöts det om jordbrukets försörjningsberedskapspaket och direkta stöd i det är en del av 2022 års statsbudget och utbetalas för det mesta under hösten.

Med den hållbara tillväxtens program för Finland stöds det dessutom energiinvesteringar och forsknings-, utvecklings- och innovationsverksamhet. Finansieringsinsatserna för programmet är höga, 574 miljoner euro för år 2023.

– Det är viktigt att stöda kommunernas klimatverksamhet för att de viktigaste klimatåtgärderna är sådana som lokala människor har förbundit sig till i Finlands kommuner. 2,8 miljoner euro föreslås för att stöda utfärdandet av klimatplaner i kommunerna, konstaterar riksdagsledamot Seppo Eskelinen.

Tillsammans konstaterar riksdagsledamöterna att regeringen har återigen bevisat sin handlingskraft när man har fattat beslut för att tackla energikrisen i budgetförhandlingarna. Riksdagen tar itu med helheten med början den 20 september när budgetförslaget lämnas till riksdagen.

Dela denna artikel

Kommentarer

Artiklar kan kommenteras i ett dygn efter publicering. Använd ett sakligt och respektfullt språk: administratörerna förbehåller sig rätten att vid behov radera opassande kommentarer och förhindra skribenten från att kommentera vidare.

Sähköpostiosoitteesi

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU