Ulkomaat
15.12.2025 10:10 ・ Päivitetty: 15.12.2025 11:45
Stubb tapasi Zelenskyin ennen virallista huippukokousta – Presidentit kiittelivät toisiaan viesteissään
Presidentti Alexander Stubb tapasi Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyin Berliinissä ennen illalla alkavaa kokousta, jossa keskustellaan Ukrainan rauhanneuvotteluista.
Stubb kiittää viestipalvelu X:ssä Zelenskyiä tilannekatsauksesta. Presidentit tapasivat tänään Berliinissä ennen illan virallista Ukraina-kokousta.
Stubb sanoo, että maat työskentelevät yhdessä liittolaistensa kanssa.
Myös Zelenskyi kiittää Stubbia omassa X-päivityksessään.
SUNNUNTAINA Stubb tapasi Yhdysvaltain neuvottelijoita Berliinissä Saksassa ohi virallisen ohjelman. Asiasta uutisoivat ainakin saksalaislehti Bild ja Suomessa Helsingin Sanomat omien lähteidensä pohjalta.
Sunnuntaina myös Zelenskyi keskusteli Ukrainan rauhanneuvottelujen tilanteesta muun muassa Yhdysvaltain erityislähettilään Steve Witkoffin ja presidentti Donald Trumpin vävyn Jared Kushnerin kanssa.
Bildin mukaan Stubb keskusteli Witkoffin sekä Kushnerin kanssa myöhään illalla hotellissa. Tapaaminen kesti noin 20 minuuttia.
Lisää aiheesta
Virallisesti Saksan isännöimä kokous Ukrainan rauhasta Euroopan ja Yhdysvaltain johtajien kesken käynnistyy maanantaina alkuillasta.
ZELENSKYI on aiemmin kertonut, että Ukraina on valmis luopumaan pyrkimyksistä liittyä sotilasliitto Naton jäseneksi. Vastineeksi Zelenskyi toivoo riittäviä turvatakuita Yhdysvalloilta ja Euroopalta.
Ennen sunnuntain tapaamista Zelenskyi sanoi, että Yhdysvallat ei ollut vastannut Ukrainan lähettämään päivitettyyn versioon rauhansuunnitelmasta. Yhdysvaltojen alkuperäinen, Venäjälle myötämielinen 28-kohtainen rauhansuunnitelma kutistui Ukrainan ja muiden eurooppalaisten versiossa 20-kohtaiseksi.
Yhdysvallat on muun muassa painostanut Ukrainaa suostumaan alueluovutuksiin Donetskissa, mihin Ukraina ei ole ollut halukas.
Zelenskyi on sanonut toivovansa, että Yhdysvallat tukisi ajatusta rintamalinjan jäädyttämisestä.
Juttua ja otsikkoa muokattu klo 13.45: lisätty tiedot presidenttien X-päivityksistä.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Ulkomaat
13.12.2025 07:10
Pariisissa käydään tänään keskusteluja Ukrainasta – maanantaina kokoontuvat valtionjohtajat Berliinissä
