Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Kotimaa

7.1.2022 09:24 ・ Päivitetty: 7.1.2022 09:24

Tehohoidossa tänään 56 potilasta – ”Yksinkertaisesti emme vielä tiedä, miten Suomessa käy”

LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA
Tehohoidossa olevaa potilasta käännetään.

Koronapotilaiden tehohoidon kansallista koordinointia vetävän toimiston johtaja, professori Matti Reinikainen kertoo, että tänään Suomessa on 56 potilasta tehohoidossa koronan vuoksi.

Johannes Ijäs

Demokraatti

Reinikainen toteaa, että luku on pysynyt melko tasaisena viime ajat. Marraskuun alusta joulunpyhiin saakka oli nousutrendiä, mentiin yli 60 potilaan. Sen jälkeen potilasmäärissä on ollut pienoista laskua.

Reinikainen korostaa olevan yhä avoin kysymys, mihin kehitys vie. Käykö niin, että suomalaisten verrattain hyvä rokotesuoja ja omikronin taudinkuvan mahdollinen lievyys verrattuna delta-varianttiin, pitävät tehohoidon potilasmäärät kohtuullisella tasolla vai nostaako koronaan sairastuneiden määrän raju kasvu sairaalahoidon tarpeen kasvettua myös tehohoidon tarvetta.

Kehityksen suuntaa ei voi Reinikaisen mukaan vielä varmuudella tietää. Hänen mukaansa tiedot muista maista eivät anna tähän vastausta.

Niissä maissa, joissa on ollut aiemmin rajuja korona-aaltoja ja joissa on myös rokotesuojaa, tehohoidon tarve on monin paikoin pysynyt maltillisena. Väestössä on ollut hyvin immuniteettia. Reinikainen huomauttaa, että sen sijaan esimerkiksi Tanskassa ja Ruotsissa tehohoidon tarve on kuitenkin selvästi noussut.

– Yksinkertaisesti emme vielä tiedä, miten Suomessa käy. Toki olemme huolissamme siitä, että hyvin raju tapausmäärien nousu johtaa myös tehohoidon tarpeen kasvuun.

– Lisähaasteen tuo se, että myös sairaala- ja tehohoidon henkilökunnasta osa joutuu jäämään töistä pois joko oman tartunnan tai karanteenin takia tai sen takia, että joutuvat hoitamaan kotonaan hengitystieinfektioita potevia lapsia.

Tarkkaa tietoa ei ole tällä hetkellä siitä, kuinka paljon tehohoidon henkilöstö on tuoreeltaan sairastunut koronaan helposti tarttuvan omikronin takia.

Myöskään siitä ei ole selvää tietoa, kuinka moni tehohoidossa olevista kantaa koronan delta-muunnosta ja kuinka moni omikron-muunnosta.

– Systemaattisesti ei ole sekvensoitu kaikkia positiivisia löydöksiä.

Reinikainen tekee myös itse tehohoitolääkärin työtä.

– Edelleen tehohoitopotilaat ovat systemaattisesti rokottamattomia, se on silmiinpistävä piirre. Isommassa joukossa saattaa olla yksittäisiä potilaita, joilla on rokotesuoja ja joitakin muita riskitekijöitä koronan vaikealle tautimuodolle.

Suomessa kuumana käyvään keskusteluun, pitäisikö koulujen siirtyä etäopetukseen Matti Reinikainen ei lähde ottamaan julkisesti kantaa.

– Jättäisin sen infektiolääkäreiden mietittäväksi.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU