Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Ulkomaat

28.12.2020 16:09 ・ Päivitetty: 28.12.2020 16:09

Trumpilla vielä ässä hihassa? – Elättelee toiveita kongressin ääntenlaskun suhteen

LEHTIKUVA / AFP Andrew Caballero-Reynolds

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump vaikuttaa kaavailevan vielä yhtä yritystä muuttaa presidentinvaalien tulosta ja estää Joe Bidenin nousu presidentiksi.

Trump viittasi sunnuntai-iltana Yhdysvaltain aikaa Twitterissä tammikuun 6. päivään.

–  Nähdään Washingtonissa 6. tammikuuta. Älkää missatko sitä. Lisää tietoa luvassa! Trump tviittasi.

Tuona päivänä lyödään viimeinen sinetti Bidenin vaalivoitolle, kun valitsijaäänet lasketaan kongressissa ja vaalien tulos on sitä myötä lopullinen. Normaalisti kyseessä on pelkkä muodollisuus, mutta nyt Trump ja jotkut hänen kannattajistaan ovat elätelleet toiveita siitä, että ääntenlasku kongressissa olisi vielä oljenkorsi vaalituloksen muuttamiseksi.

Jos yksi edustaja sekä edustajainhuoneesta että senaatista esittää vastalauseen jonkin osavaltion valitsijaäänistä, täytyy asiasta äänestää molemmissa kamareissa. Viimeksi näin kävi vuoden 2004 presidentinvaalien jälkeen, jolloin yksi demokraatti sekä edustajainhuoneesta että senaatista protestoi Ohion tuloksia. Vastalause äänestettiin kumoon murskalukemin.

Niin kävisi nytkin, mutta edessä voi silti olla äänestys. Se taas olisi kiusallinen ja poliittisesti tulenarka tilanne monelle republikaanille, jotka joutuisivat mahdollisesti äänestämään Trumpia vastaan ja suututtamaan tämän laajan kannattajakunnan.

Pence avainroolissa

Trumpin toiveita kongressin ääntenlaskun suhteen on ruokkinut se, että ääntenlaskua johtaa varapresidentti Mike Pence roolissaan senaatin puheenjohtajana. Pencen rooli ääntenlaskussa on pitkälti seremoniallinen, mutta moni Trumpin kannattaja toivoo tästä huolimatta, että varapresidentti pystyisi lyömään kapuloita rattaisiin.

Washington Postin lähteiden mukaan Pencen suunnitelmissa ei ole aiheuttaa 6. tammikuuta ylimääräistä draamaa. Tilanne on Pencelle kuitenkin poliittisesti hankala, sillä osa Trumpin kannattajista voi katsoa Bidenin julistamisen voittajaksi olevan petturuutta. Tämä taas voi synkistää Pencen poliittisen uran näkymiä, sillä hänen on arveltu harkitsevan presidentiksi pyrkimistä vuonna 2024.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU