Norden

10.9.2025 07:20 ・ Uppdaterad: 10.9.2025 09:18

Under tisdagen förekom det små ändringar i det norska valresultatet

Europeiska folkpartiet/Wikimedia Commons
Erna Solberg som leder det moderata högerpartiet Høyre meddelade under valkvällen att hon inte kommer att vara partiets statsministerkandidat i stortingsvalet 2029. Här talar den före detta statsministern på Europeiska folkpartiets kongress i Valencia i april 2025.

Det fanns en del dramatik i rösträkningen i Norge när förhandsrösterna i valkretsen Aust-Agder blev färdigt räknade under tisdagkvällen. Högerpopulistiska Fremskrittspartiet (FrP) tappade ett mandat som de såg fram emot att få under eftermiddagen.

Topi Lappalainen

Arbetarbladet

 

 

Fremskrittspartiets kandidat Beathe Louise Beckstrøm Holte ledde rösträkningen som gällde ett direktmandat med 24 röster när klockan var halv fyra på eftermiddagen dagen efter valdagen. Sedan när alla röster var räknade, hade mandatet gått till Haagen Poppe från Høyre.

– Det är klart att jag blev besviken. Så är det bara, kommenterade Beckstrøm Holte till NRK, medan Poppe lovade att vara tydlig i oppositionspolitiken som stortingsledamot och kämpa för företagen och invånarna i valkretsen.

Man skulle tro att den tajta kampen om ett enskilt mandat mellan två högerpartier inte påverkar maktbalansen mellan höger- och vänsterblocken i stortinget, men det gjorde det som resultat av en kedjereaktion i hur utjämningsmandaten föll ut.

I Norge fördelas utjämningsmandat mellan de partier som har tagit sig över fyraprocentsspärren. När Haagen Poppe tog direktmandatet för Høyre i Aust-Agder, innebar det att hans parti gick miste om ett utjämningsmandat Kari-Anne Jønnes annars skulle ha fått i Oppland till Sosialistisk Venstreparti (SV), där alltså det rödgröna blocket fick ett mandat som annars skulle ha tillfallit högerblocket.

När SV fick utjämningsmandatet i Oppland, fick de i sin tur avstå från ett utjämningsmandat i Nord-Trøndelag till Oda Indgaard från Miljøpartiet De Grønne (MDG) och detta påverkar inte längre maktbalansen mellan högern och de rödgröna, men betyder mycket för MDG som för första gången står i tur att få utjämningsmandat. Sist och slutligen var det alltså det gröna partiet som fick ett extra utjämningsmandat när den moderata högern tog ett direktmandat som hade sett ut att tillfalla högerpopulisterna i Aust-Agder.

Hade Fremskrittspartiets försprång hållit i Aust-Agder, då skulle högerblocket ha fått 82 mandat när 85 krävs för majoritet i stortinget. Nu blev det 81 mandat för högerblocket och 88 för det rödgröna blocket, dit även Senterpartiet (Sp) räknas.

Några dagar får man ännu vänta tills resultatet i hela Norge är slutgiltigt bekräftat. Fremskrittspartiet ser ut att vara det största partiet i valkretsen Vestfold med 143 rösters marginal och Arbeiderpartiet är tvåa. Därmed tar Anne Grethe Hauan det sista direktmandatet i valkretsen för FrP. Skulle det ännu bli någon ändring i Vestfold innan allt är klappat ock klart, får man räkna med en ny bingoomgång i utjämningsmandaten och en kedjereaktion som påverkar flera partier i flera valkretsar.

Styrkeförhållandena i hela Norge ser för tillfället ut enligt följande:

Rödgröna blocket

Arbeiderpartiet (Ap) 28,02% 53 mandat (+5)

Sosialistisk Venstreparti (SV) 5,63% 9 mandat (-4)

Senterpartiet (Sp) 5,59% 9 mandat (-19)

Rødt (R) 5,32% 9 mandat (+1)

Miljøpartiet De Grønne (MDG) 4,74% 8 mandat (+5)

Högerblocket

Fremskrittspartiet (FrP) 23,85% 47 mandat (+26)

Høyre (H) 14,65% 24 mandat (-12)

Kristelig Folkeparti (KrF) 4,20% 7 mandat (+4)

Venstre (V) 3,69% 3 mandat (-5)

Helt avgörande för maktbalansen mellan de två blocken är att det liberala partiet Venstre hamnar under fyraprocentsspärren och får enbart tre direktmandat men inga utjämningsmandat alls. Lika viktigt är taktikröstandet inom de rödgröna för att hjälpa MDG över fyra procent. Att högerväljarna fick KrF över fyra procent var också viktigt, men inte avgörande. MDG och KrF ser båda två ut att båda få fyra utjämningsmandat nu när de är över fyra procent, medan Venstre får nöja sig med tre mandat.

Det finns ett antal småpartier, vilka alla fick under en procent av rösterna och inga mandat i stortinget. Störst av dessa är värdekonservativa Pensjonistpartiet (Pp) som ser ut att få 0,83 procent av rösterna.

Dela denna artikel

Kommentarer

Artiklar kan kommenteras i ett dygn efter publicering. Använd ett sakligt och respektfullt språk: administratörerna förbehåller sig rätten att vid behov radera opassande kommentarer och förhindra skribenten från att kommentera vidare.

Sähköpostiosoitteesi

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU