Talous
26.4.2022 07:09 ・ Päivitetty: 26.4.2022 11:48
UPM:n vertailukelpoinen liikevoitto alkuvuonna oli lähes viime vuoden tasolla – ”Ilman lakkoa tulos olisi ollut aivan erinomainen”
UPM:n ensimmäisen neljänneksen liikevoitto oli lähes viime vuoden tasolla, vaikka Paperiliiton vuoden alussa alkanut lakko UPM:ssä kesti lähes neljä kuukautta.
Metsäyhtiö UPM:n vertailukelpoinen liikevoitto tammi-maaliskuussa oli 277 miljoonaa euroa, kun viime vuonna vastaavaan aikaan se oli 279 miljoonaa euroa.
Toimitusjohtaja Jussi Pesosen mukaan hinnat nousivat merkittävästi kaikissa liiketoiminnoissa ja hintojen nousun vaikutus oli suurempi kuin muuttuvien kustannusten nousun vaikutus.
Pesosen mukaan Paperiliiton lakko vaikutti tuotanto- ja toimitusmääriin erityisesti sellu-, paperi- ja biopolttoaineliiketoiminnoissa.
Analyysiyhtiö Inderes arvioi aiemmin, että lakko aiheuttaisi UPM:lle muutaman miljoonan euron liikevoiton menetyksen päivää kohden.
UPM:n liikevaihto nousi ensimmäisellä neljänneksellä 2,5 miljardiin euroon viime vuoden vastaavan ajankohdan 2,2 miljardista eurosta.
”Lakko vaikutti tulokseen merkittävästi”
Lisää aiheesta
Inderesin pääanalyytikon Antti Viljakaisen mukaan vuoden ensimmäisen neljänneksen vertailukelpoisen liikevoiton kohdalla UPM onnistui ylittämään markkinaodotukset noin 15-20 prosentilla.
- Ilman lakkoa UPM olisi tehnyt aivan erinomaisen tuloksen, Viljakainen kertoo STT:lle.
Lakko vaikutti tulokseen merkittävästi, kuten Viljakainen arvioi myös etukäteen.
Kaiken kaikkiaan yhtiö arvioi osavuosikatsauksessaan lakon vaikuttaneen osavuositulokseen noin 180-220 miljoonan euron verran.
Viljakainen huomauttaa, että tulokseen vaikutti myös paperiliiketoimintaan kirjattu viime vuoden energiamaksuihin liittyvä hyvitys.
- Kokoluokka on vielä epäselvä, siihen toivottavasti saadaan selvennystä sijoittajapuhelussa.
UPM tyytyväinen syntyneeseen sopimukseen
UPM ja Paperiliitto hyväksyivät perjantaina sovittelija Leo Suomaan tekemän sovintoehdotuksen työriidan ratkaisemiseksi. Osapuolet solmivat ensimmäistä kertaa liiketoimintakohtaiset työehtosopimukset.
Pesosen mukaan uudet sopimukset lisäävät joustavuutta tehtailla ja avaavat investointimahdollisuuksia. Liiketoimintakohtaiset sopimukset olivat työehtosopimusneuvotteluissa UPM:n tavoite.
Yhtiö kertoi aiemmin, että syntyneen sopimuksen palkankorotukset vastaavat yleistä linjaa. Tänä ja ensi vuonna palkat nousevat noin kaksi prosenttia vuodessa.
Työnantajajärjestö Metsäteollisuus irtautui työehtosopimustoiminnasta syksyllä 2020, minkä seurauksena työehdoista sopiminen siirtyi yritystasolle.
Tehtaiden tuotantoa käynnistetään
Pesonen kertoo myös, että lakon piirissä olleiden tehtaiden tuotantoa käynnistetään parhaillaan.
Pesonen sanoo, että tästä vuodesta odotetaan yhtiölle hyvää. Näkymiin vaikuttavat kuitenkin esimerkiksi Ukrainan sotaan ja Euroopan talouskasvuun liittyvä epävarmuus. Myös energia- ja raaka-ainemarkkinoiden tiukka tilanne vaikuttaa yhtiöön.
Koko vuoden vertailukelpoisen liikevoiton odotetaan olevan viime vuotta vastaavalla tasolla tai korkeammalla tasolla. Päättynyt lakko vaikuttaa tulokseen vuoden alkupuoliskolla.
Uutista päivitetty Inderesin Viljakaisella. Korjattu, että yhtiö arvioi lakon vaikuttaneen osavuositulokseen noin 180-220 miljoonan, ei 180-200 miljoonan euron verran.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Työmarkkinat
25.4.2022 16:00
”Fokus on hukassa, jos ydinbisnes alkaa olla työmarkkinasopimuksista neuvotteleminen” – moni asia hämmästyttää ay-konkaria tällä kierroksella
Työmarkkinat
25.4.2022 14:37
”Toivon, että UPM otti opikseen” – Paperiliitto sai torjutuksi pahimmat heikennykset