Politiikka
24.3.2025 08:13 ・ Päivitetty: 24.3.2025 08:13
Välikysymys tulossa, keskustalta vaade: Euromäärät pöytään
Oppositio on vaatinut välikysymyksen uhalla hallitusta julkistamaan suunnittelut yli 100 miljoonan euron sotesäästöt ennen huhtikuun vaaleja.
Hallitus on ilmeisesti julkistamassa tietoja säästöistä alkuviikosta.
Selvältä, ainakin toistaiseksi, näyttää myös se, että välikysymys on tulossa. SDP on halunnut koko opposition mukaan välikysymykseen.
Vihreät on aiemmin kertonut olevansa mukana välikysymyksessä. Samoin vasemmistoliitto.
– Kyllä luultavasti olen mukana, sanoo myös tänään aamulla tavoitettu Liike nytin puheenjohtaja Harry Harkimo.
Myös keskusta toisti ryhmäpuheenjohtajansa Antti Kurvisen suulla tänään julkisuuteen, että se on valmis koko opposition yhteiseen välikysymykseen. Keskusta on vaatinut hallituksen tiedonantoa eduskunnalle.
– Parasta kuitenkin olisi, että hallitus itse kertoisi leikkauksista. Keskustan esittämä tiedonanto eduskunnalle olisi tähän luonteva tapa. Joka tapauksessa selvyyden pitää tulla ensi viikolla ja vieläpä alku- eikä loppuviikosta, Kurvinen totesi tänään tiedotteessa.
– Eduskunnan ja suomalaisten pitää saada tietää leikkausten konkreettiset kohteet ja euromäärät. Vähennetäänkö vammaisten henkilökohtaista apua vai leikataanko kehitysvammaisten päivätoiminnasta? Avataanko lastensuojelulaki ja vähennetään perheiden ennaltaehkäisevää tukea? Hidastetaanko mielenterveyspalveluihin pääsyä? Leikataanko päihdepalveluista, mikä näkyy heti kaupunkien kaduilla? Vai suljetaanko lisää sairaaloiden päivystyksiä ja osastoja ympäri Suomen? Kurvinen toteaa.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.