Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

7.9.2016 11:38 ・ Päivitetty: 7.9.2016 11:43

VVO kieltää parveketupakoinnin uusissa ja korjatuissa asuintaloissa

VVO:n uusissa ja korjattavissa kohteissa ei saa ensi vuonna tupakoida parvekkeella.

Vuokra-asuntokonserni VVO kieltää parveketupakoinnin kaikissa uusissa ja peruskorjattavissa asuinkohteissa ensi vuodesta alkaen.

Vastaisuudessa tupakointi on kyseisissä kohteissa sallittu vain tarkoitukseen osoitetuilla alueilla. Ensimmäiset asuintalot, joissa parveketupakointikielto astuu voimaan, valmistuvat ensi helmikuussa. Kyseiset talot sijaitsevat Tuusulan Hyrylässä ja Helsingissä.

Asunnoissa ja talon yhteisissä tiloissa tupakointi on ollut kiellettyä VVO:n asunnoissa vuodesta 2011 lähtien.

VVO on omistaa noin 33 000 vuokra-asuntoa noin 30 paikkakunnalla. Yhtiöllä oli kesäkuun lopussa rakenteilla noin 1 300 asuntoa.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU