Politiikka
27.5.2024 06:32 ・ Päivitetty: 27.5.2024 06:32
Emilia Kangaskolkka jatkaa Demarinuorten johdossa
Demarinuoret valitsi Emilia Kangaskolkan jatkamaan järjestön puheenjohtajana.
Päätöksen teki järjestön liittokokous Lappeenrannassa viikonloppuna. Liperiläinen Kangaskolkka, 20, on toiminut Demarinuorten johdossa viime syksystä alkaen.
Hän on Liperin kunnanvaltuutettu, Pohjois-Karjalan hyvinvointialueen varavaltuutettu sekä SDP:n eurovaaliehdokas.
Kangaskolkka totesi sunnuntaina, että Suomen vaikuttavin nuorisoliike aloittaa saman tien valmistautumisen SDP:n pääministerivastuuta varten.
– Olemme lähettäneet liittokokouksesta painokkaan viestin siitä, miten nuorten työmarkkina-asema ja työelämän hyvinvointi pitää asettaa politiikan keskiöön. Se olkoon viesti myös nyt käytäviin eläkeneuvotteluihinaa, hän toteaa tiedotteessa.
Demarinuorten varapuheenjohtajiksi valittiin Kontiolahdelta kotoisin oleva Anette Pottonen ja helsinkiläinen Mitro Kutvonen.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.