Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Työmarkkinat

23.2.2022 13:17 ・ Päivitetty: 23.2.2022 13:17

JHL:ltä tiukka vaatimus: Yli 2 % palkankorotukset ja niiden päälle 4,7 % vuosittainen palkkaohjelma – ”Valtion avattava rahakirstuaan”

LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER
Kunta-alan työmarkkinajohtaja Markku Jalonen ja JHL:n puheenjohtaja Päivi Niemi-Laine kunta-alan sopimusneuvotteluissa tänään Helsingissä.

Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL vaatii kuntiin ja hyvinvointialueille kunnollista, monivuotista palkkaohjelmaa, joka koskee vähintään varhaiskasvatusta, kouluja ja sote-alaa.

Demokraatti

Demokraatti

Puheenjohtaja Päivi Niemi-Laineen mukaan parhaillaan käytävissä kunta-alan työehtosopimusneuvotteluissa sopimusosapuolet ovat paljon vartijoina.

– Neuvottelujen lopputulos ratkaisee hyvin pitkälle sen, kuinka kilpailukykyisiä kunnat ja toimintansa aloittavat hyvinvointialueet ovat ammattitaitoisen henkilökunnan pitämisessä ja palkkaamisessa.

JHL:n mukaan rahoituksen pohjana olisivat ne varat, jotka jäävät palkkarahoista säästöön, kun täysin ansioituneet, jo palkkakehityksensä huipulla olevat työntekijät jäävät eläkkeelle ja nuoremmat, vähemmän kokeneet tulevat tilalle.

– Vuosittainen palkkaohjelmapotti olisi palkan päälle vaikutukseltaan jopa 4,7 prosenttia. Tämä ei yksinään kuitenkaan riitä, vaan myös valtion on avattava rahakirstuaan palkkaohjelman toteuttamiseksi. Lisäksi palkkojen yleiskorotuksen on oltava reippaasti yli 2 prosenttia, koska inflaatio syö palkansaajien ostovoimaa koko ajan.

Sote-alan kriisiä ratkotaan työvoiman saatavuutta pohtivassa työryhmässä. Sairaaloissa hoitajille on maksettu ylimääräisiä palkkoja kuntien lisärahoituksella. Lisää henkilökuntaa on palkattu ja tehtävänkuvia tarkistettu niin, että hoitajat saavat keskittyä omiin tehtäviinsä. Sen sijaan sosiaaliala on jäänyt mopen osalle.

– Palkkaohjelma tarvitaan kaikille sote-ammattilaisille. Nyt esimerkiksi sosiaalityöntekijät ja vanhuspalveluissa työskentelevät lähihoitajat eivät ole sairaaloissa saatujen etujen piirissä. Siksi sosiaalipuoli tarvitsee eheytyäkseen oman palkkaohjelmansa ja sairaalat omansa, Niemi-Laine toteaa.

Varhaiskasvatuksessa päiväkodit kärsivät henkilöstöpulasta.

JHL:n puheenjohtaja nostaa esiin myös koulujen ja varhaiskasvatuksen tarpeet. Kouluihin tarvitaan lisää muun muassa nuoriso-ohjaajia, erityisopettajia, koulunkäynninohjaajia, psykologeja ja kuraattoreja. Näin siksi, koska perheet, nuoret ja lapset eivät voi hyvin. Koronan vuoksi avunsaanti on ollut vähäistä. Niemi-Laine vaatiikin Marinin hallitukselta välitöntä rahoitusta, jotta ongelmat saadaan ratkaistua.

Varhaiskasvatuksessa päiväkodit kärsivät henkilöstöpulasta. Hoitajia ja opettajia ei saada päiväkoteihin riittävästi.

– Nyt tarvitaan rahaa hoitajien ja opettajien palkkojen nostamiseen ja pikaisesti lisää koulutuspaikkoja, Niemi-Laine vaatii.

Siivous ja ruokapalvelut ovat tukeneet kouluissa työskentelevien ja päiväkotiammattilaisten terveyttä ja turvallisuutta, kun on ollut pakko olla töissä koronasta huolimatta.

– Myös nämä henkilöstöryhmät ovat palkkakuopassa, josta heidät on nostettava ylös, Niemi-Laine alleviivaa.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU