Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

1.10.2018 05:17 ・ Päivitetty: 1.10.2018 05:17

Massiivinen vankilapako Indonesian katastrofialueella – karanneita jopa 1 200

Indonesiassa tapahtuneessa tsunamissa ja järistyksessä on arvioitu tähän mennessä kuolleen yli 800 ihmistä.

Indonesiassa maanjäristysten ja tsunamin runteleman alueen vankiloista on paennut joukoittain vankeja.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Oikeusministeriön edustaja kertoo, että karanneita olisi 1 200. He pakenivat kolmesta eri vankilasta Sulawesin alueella. Viranomainen uskoo, että he lähtivät karkuun, koska pelkäsivät maanjäristyksen seurauksia.

Sulawesin saarta ravistelleissa järistyksissä ja tsunamissa on kuollut ainakin 832 ihmistä. Luvun pelätään yhä kasvavan, sillä pelastus- ja raivaustyöt ovat edelleen kesken.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU