Kotimaa
20.6.2016 05:56 ・ Päivitetty: 20.6.2016 05:56
Poliisiylijohtaja IS:lle: ”Virkapukua ei enää kunnioiteta samalla tavoin”
Poliisiylijohtaja Seppo Kolehmainen kertoo Iltasanomille, että aseiden kohtaaminen on yhä yleisempää poliisin arjessa. Alkuvuoden aikana tapauksia, jossa poliisia on uhattu aseella, on Kolehmaisen mukaan kirjattu poliisin tietojärjestelmään 30 kappaletta.
Kolehmaisen mukaan 90 prosenttia kansasta kokee, että poliisiin voi luottaa. Hän kuitenkin huomauttaa, että korkeasta luottamuksesta huolimatta on myös ”yhteiskunnasta irtautuneita, syrjäytyneitä henkilöitä, jotka ovat valmiimpia kohdistaman väkivaltaa poliisiin”.
– Kentältä kuultujen tietojen perusteella voi kuitenkin sanoa, että virkapukua ei enää kunnioiteta samalla tavoin, Kolehmainen sanoo lehdelle.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Kotimaa
19.6.2016 09:38
Vihtiläismiehen vaimoa kuultiin – oli talossa ampumisen aikana
Kotimaa
18.6.2016 10:31
Vihdin poliisisurma: Epäillyn aselupa oli mennyt – laittomia uhkauksia ja vainoamista
Kotimaa
18.6.2016 09:16
Naapurit: ”Henkisesti epävakaa” – epäilty oli poliisille ennestään tuttu
Kotimaa
18.6.2016 08:39
”Vain panssarivaunu suojaa täydellisesti” – haavoittunut poliisi ei enää hengenvaarassa
