Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

14.8.2018 11:39 ・ Päivitetty: 14.8.2018 11:57

Silta romahti Italiassa – Sky News: Kymmeniä kuoli, kun autoja putosi Morandi-sillalta

Italian Genovan siltaromahduksessa on kuollut kymmeniä ihmisiä, kertovat paikalliset ambulanssityöntekijät Sky Newsille.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Noin 10 auton uskotaan olleen osallisena Morandi-sillalla sattuneessa romahduksessa. Alueella riehui onnettomuuden aikaan myrsky.
1960-luvulla rakennettua siltaa on korjattu viimeksi vuonna 2016, Sky News kertoo.

Silta kulkee uutistoimisto Ansan mukaan muun muassa rautatielinjan, Polcevera-joen ja ostoskeskusten ylitse. Viranomaisten mukaan suurin osa sillasta olisi romahtanut alhaalla kulkeville rautateille.

Italian liikenneministeri Danilo Toninelli kertoo olevansa matkalla turmapaikalle.

Silminnäkijä kertoi Sky Italia -televisiokanavalle, että hän olisi nähnyt sillalla kahdeksan tai yhdeksän autoa, kun silta romahti. Hän kuvaili näkymää ”apokalyptiseksi”.

Tapahtumapaikalta julkaistuista kuvista näkyy, miten silta katkeaa yllättäen. Romahdus voi paikallisen poliisin mukaan johtua sillan rakenteissa olevista vioista.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU