Kotimaa
13.5.2020 06:46 ・ Päivitetty: 13.5.2020 06:46
Tässä on vuoden lukio – legendaarinen vesisota jää nyt pitämättä
Varsinaissuomalainen Kosken lukio on voittanut OAJ:n Vuoden koulu, oppilaitos tai päiväkoti 2020 -kilpailun. Hyvästä ilmapiiristään tunnetulla lukiolla on tärkeä merkitys koko alueen elinvoimaisuudelle. Menestyksen taustalla on lukion väen välitön ja joustava vuorovaikutus ja toimiva yhteistyö yli kuntarajojen.
Vuodesta 1957 toiminut lukio on erinomainen esimerkki oppilaitoksesta, joka toimii yli kuntarajojen. Lukiossa on runsaat 130 opiskelijaa, jotka tulevat noin kymmenestä lähialueen eri kunnasta. Opettajia on 17.
Palkintoperusteluissa kiitetään lukion hyvää ilmapiiriä, opiskelijoiden ryhmähenkeä sekä opiskelijoiden, opettajien ja rehtorin hyvää vuorovaikutusta. Myös opiskelijahuolto saa kehuja.
Kun lukio oli vaarassa näivettyä nuorten määrän vähetessä kunnassa, ryhdyttiin rehtorin johdolla tekemään suunnitelmia opiskelijamäärän kasvattamiseksi. Mukana suunnittelussa olivat opiskelijat, opettajat ja kunnan sivistyslautakunta.
Elinvoimaisuutta on tukenut päätös, että Kosken opiskelijoille järjestetään kuljetukset Kosken lukioon niistä lähikunnista, joissa ei ole lukiota eikä julkista liikennettä. Lukiolla on suuri merkitys siinä, että maaseutua pystytään pitämään asuttuna ja vireänä.
Lukio tunnetaan myös erinomaisista tuloksistaan ylioppilaskirjoituksissa. Esimerkiksi pitkässä matematiikassa Kosken lukio on ollut useana vuonna kymmenen parhaan joukossa, yhtenä vuonna paras.
Yksi Kosken lukion vetovoimaa ja yhteisöllisyyttä lisäävistä perinteistä on vuosittainen ulkomaanmatkakurssi, jolla toisen vuosikurssin opiskelijat tekevät matkan johonkin eurooppalaiseen kaupunkiin.
Lukiossa toimii myös aktiivinen opiskelijakunta. Lukuvuoden päätteeksi on tapana järjestää legendaarinen vesisota, joka kuitenkin jää nyt koronatilanteen vuoksi väliin.
Vuoden koulu, oppilaitos tai päiväkoti -kilpailun järjesti ja voittajan valitsi Opetusalan Ammattijärjestö OAJ. Varsinais-Suomeen tunnustus on mennyt edellisen kerran vuonna 2015, jolloin palkittiin Taalintehtaan koulu Kemiönsaarelta. Huomionosoitus on myönnetty vuosittain 1991 lähtien.
Kunniamaininnat kilpailussa saivat tänä vuonna Pohjois-Savossa toimiva Savonia-ammattikorkeakoulu, päiväkoti Hukanpesä Joensuusta ja Martti Ahtisaaren koulu Kuopiosta.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.