Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Politiikka

30.3.2023 11:43 ・ Päivitetty: 30.3.2023 11:43

”Työvoimapula on iskenyt salaman tavoin” – kansanedustaja hoputtaa ratkaisuja työvoiman saatavuuden tehostamiseksi

Jukka-Pekka Flander / SDP
Nyt on panostettava kaikin tavoin siihen, että tämä ongelma ratkaistaan, SDP:n kansanedustaja Paula Werning sanoo.

Työvoiman saatavuuden tehostamiseksi on ensi hallituskaudella etsittävä ripeästi ratkaisuja, kansanedustaja Paula Werning (sd.) katsoo.

Demokraatti

Demokraatti

Hän muistuttaa, ettei työvoimapula koske vain hoitoalaa, vaan koko julkisella sektorilla on haasteita työvoiman riittävyydessä. Saman ongelman äärellä ollaan myös esimerkiksi ravintola-, siivous-, rakennus- ja kuljetusalalla, hän sanoo. Myös monille erikoisaloille tarvitaan osaajia.

– Työvoimapula on iskenyt salaman tavoin ja kun suuria ikäluokkia eläköityy muutamassa vuodessa yhä enemmän, tilanne tulee hankaloitumaan entisestään. Nyt on viimeistään otettava härkää sarvista ja panostettava kaikin tavoin siihen, että tämä ongelma ratkaistaan, Werning sanoo tiedotteessa.

Werningin mukaan työ- ja koulutusperäisen maahanmuuton edistäminen on osa ratkaisua. Hän sanoo, että sen edistämiseksi on tehty ”mittavia toimenpiteitä” tällä hallituskaudella.

– Tavoitteeksi on asetettu vähintään kaksinkertaistaa työvoiman maahanmuutto nykytasosta vuoteen 2030mennessä. Vaikka myönnettyjen lupien määrä on merkittävästi kasvanut käsittelyaikojen lyhentyessä, on toivottavaa, että asetettuun tavoitteeseen päästäisiin jo aiemmin. Fakta on, että Suomi tarvitsee työperäisiä maahanmuuttajia välittömästi, sillä paineet kasvavat työvoiman saatavuuteen yhä enemmän, hän sanoo.

Werningin mukaan työ- ja elinkeinoministeriön tekemä selvitys vahvistaa, että viime vuosien toimet ovat nostaneet työ- ja koulutusperusteisen maahanmuuton politiikan Suomessa uudelle tasolle.

– Seuraavaksi täytyy varmistaa, että nämä tulevat kiinteäksi osaksi eri viranomaisten tehtäviä ja yhteisiin tavoitteisiin sitoudutaan läpi hallinnonalojen, Werning sanoo.

Werningin mukaan huomioon otettavaa on myös se, että avoimet työpaikat ovat te-toimistojen sivuilla kaikkien niistä kiinnostuvien haettavissa.

– Jos osaajia löytyy työttömien keskuudesta, niin olisi se nopeampi polku saada työvoimaa eri aloille, jotka työvoimapulasta kärsivät.

Työllisyysasteen nostamisessa ja työvoiman saatavuuden parantamisessa suurin potentiaali on heikosti työllistyneissä ryhmissä, kuten osatyökykyisissä, nuorissa ja yli 55-vuotiaissa, Werning muistuttaa.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU