Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

18.11.2023 16:38 ・ Päivitetty: 18.11.2023 16:38

Ukraina kertoo onnistumisesta Hersonin alueella

AFP / LEHTIKUVA / YVES HERMAN
Kuvassa Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi.

Ukrainan joukot ovat onnistuneet pitämään asemansa Dneprjoen itärannalla Hersonin alueella, kertoi Ukrainan asevoimat lauantaina. Asevoimien mukaan joukot ovat onnistuneet vahvistamaan asemiaan ja tulittamaan vihollisia.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Ukrainan asevoimat vahvisti perjantaina ensimmäistä kertaa virallisesti, että joukot ovat onnistuneet pääsemään joen yli asemiin. Vahvistamattomia tietoja on saatu jo aikaisemminkin.

Ukrainan armeija kertoi venäläisten kärsineen suuria tappioita itärannan taisteluissa. Venäjä puolestaan väitti ukrainalaisten menettäneen runsaasti kalustoa ja sotilaita. Kummankaan osapuolen tietoja ei ole voitu vahvistaa.

Venäjä teki jälleen lauantain vastaisena yönä Ukrainaan suuren lennokkihyökkäyksen. Vajaasta 40 lennokista suuri osa saatiin torjuttua.

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi on varoittanut Venäjän saattavan voimistaa hyökkäyksiään Ukrainan energiasektoria vastaan kylminä talvikuukausina.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU