Ulkomaat
1.12.2020 05:59 ・ Päivitetty: 1.12.2020 05:59
”Vaalit pidettiin avoimesti ja tarkasti” – Wisconsin ja Arizona vahvistivat Bidenin voiton, Trump jatkaa vilppiväitteitään
Yhdysvalloissa Wisconsinin ja Arizonan osavaltiot ovat vahvistaneet tulevan presidentin Joe Bidenin vaalivoiton, kertovat useat yhdysvaltalaismediat.
Näin Biden jatkaa vaalivoittonsa sementoimista samalla, kun istuva presidentti Donald Trump jatkaa perättömien vaalivilppiväitteiden toistamista.
Arizona ja Wisconsin olivat vaa’ankieliasemassa marraskuun alun presidentinvaaleissa.
New York Times kirjoittaa, että Arizonassa Biden voitti Trumpin yli 10 000 äänellä. CNN:n vaaligrafiikasta selviää, että ero Wisconsinissa oli muutamia kymmeniä tuhansia ääniä.
– Vaalit pidettiin avoimesti, tarkasti ja oikeudenmukaisesti Arizonan lakien ja vaalimenettelyjen mukaisesti huolimatta perusteettomista, päinvastaisista väitteistä, Arizonan osavaltion vaaleista vastannut Katie Hobbs sanoi uutistoimisto AFP:n mukaan.
Trump kuitenkin syytti Arizonaa korruptiosta. Vuoden 2016 vaaleissa Trump sai Arizonan valitsijat taakseen.
Trump on useissa osavaltioissa yrittänyt haastaa vaalitulosta oikeusteitse. Hän ja hänen kampanjansa ovat toistuvasti esittäneet väitteitä vaalivilpistä. Todisteita laajasta vilpistä ei kuitenkaan ole löydetty.
Tavallisesti tulosten vahvistaminen kussakin osavaltiossa olisi lähinnä lisäys vaaliuutisoinnissa, kirjoittaa New York Times. Tänä vuonna muun muassa Trumpin väitteiden takia niistäkin uutisoidaan tarkemmin.
Bidenin on määrä vannoa virkavalansa 20. tammikuuta. Presidentinvaalivoittoon tarvitaan 270 valitsijaa. Bidenilla on takanaan 306 valitsijaa ja Trumpilla 232.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.