Työmarkkinat
3.11.2021 07:35 ・ Päivitetty: 3.11.2021 07:35
Yrittäjäjärjestö älähtää: ”Huutava vääryys pitää korjata” – kyse on sairausajan palkasta
Yrityksistä selvä enemmistö pitää niin sanottua Kelan karenssia epäreiluna ja haluaa lyhentää sitä. Tämä käy ilmi Suomen Yrittäjien gallupista.
– On huutava vääryys, että työnantajan pitää maksaa sairausajan palkkaa kymmenen päivää. Sairastuneen toimeentulo pitää turvata, mutta sen ei pitäisi olla työnantajan tehtävä. Vääryys pitää korjata, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen vaatii tiedotteessa.
Jopa kolmannes yrityksistä palkkaisi enemmän työntekijöitä, jos rahoitusratkaisu olisi toisenlainen, Yrittäjägallup kertoo.
– Kyse on siitä, kenen vastuulle tämä kuuluu. Monelle pienelle työnantajalle tilanne on aivan kohtuuton.
Asia pitää kirjata yrittäjäjärjestön mielestä seuraavan hallituksen ohjelmaan ja korjata tulevalla vaalikaudella.
Yrittäjien johtaja Janne Makkula huomauttaa, että sairastuminen on harvoin työnantajan syy, paitsi joskus työtapaturmissa.
– Ei ole oikein, että vastuu työntekijän toimeentulosta on asetettu vahvasti työnantajan harteille. Tämä nostaa myös kynnystä palkata uusia työntekijöitä.
”Tämä laskisi työllistämisen kynnystä.”
Yrityksistä 55 prosenttia vastaa, että työnantajan ei tulisi maksaa sairausajan palkkaa, 25 prosentin mielestä tulisi maksaa ja 20 prosenttia ei osaa sanoa.
Kelan karenssilla tarkoitetaan sitä, että työnantajan on maksettava työntekijälle palkka kymmeneltä ensimmäiseltä sairauslomapäivältä ilman Kelan tukea. Tämän jälkeen Kela maksaa sairauspäivärahaa työnantajalle.
Yrittäjät tarjoaa ratkaisuksi omavastuuajan merkittävää lyhentämistä. Tällä on myös vahva yrittäjien tuki. 68 prosenttia kaikista yrittäjistä haluaa lyhentää Kelan karenssia. Vain yhdeksän prosenttia vastustaa.
– Yksi ratkaisu voisi olla se, että omavastuuaikaa ja samalla työnantajan palkanmaksuvelvollisuuden aikaa lyhennettäisiin nykyisestä 10 päivästä esimerkiksi kolmeen päivään. Tämä keventäisi yksittäisen työnantajan kustannusrasitusta ja laskisi työllistämisen kynnystä, Makkula esittää.
Järjestelmää pitäisi hänen mielestään kehittää niin, että sairausajan toimeentulo turvattaisiin yhteisistä varoista, eikä vastuu kaatuisi yksittäiselle työnantajalle.
Tutkimuslaitos Kantar selvitti Yrittäjägallupissa asiaa Yrittäjien toimeksiannosta lokakuussa. Tutkimuksessa haastateltiin 1 029 yrittäjää ja yrityksen edustajaa. Virhemarginaali on kokonaistuloksen osalta +-3,1 prosenttiyksikköä.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
