Politiikka
7.11.2017 19:53 ・ Päivitetty: 7.11.2017 19:53
Antti Rinne: ”Jussi Niinistö näyttää ryskäävän toimessaan kuin elefantti posliinikaupassa”
SDP:n puheenjohtaja Antti Rinne arvostelee puolustusministeri Jussi Niinistön (sin.) toimia kolumnissaan MTV:llä. Rinteen mukaan Niinistö näyttää ryskäävän toimessaan kuin elefantti posliinikaupassa.
”Hän hamuaa reserville sotilasaseita kotiin, siis suojeluskuntalaitoksen palauttamista ja esittää – itse asiassa asettaa hallituksen ulko- ja turvallisuuspoliittisen ministerivaliokunta UTVA:n tapahtuneen tosiasian eteen – suursotaharjoitusta vuonna 2020, eli kaikissa tapauksissa eduskuntavaalien jälkeisen uuden hallituksen ajalle. Hän esittää Yhdysvaltain puolustusministerille kutsun osallistua harjoitukseen ja hankkii sille hyväksyntää pohjoisten kumppaneiden kokouksessa.”
Rinteen mukaan presidentti Sauli Niinistön reaktiot kertovat hämmennyksestä, joka ainakin näyttää siltä, että tällaisesta harjoituksesta ei ole UTVA:n puitteissa sovittu tai edes puhuttu.
”Puhumattakaan siitä, että tällaiseen harjoitukseen olisi kysytty eduskunnan puolustusvaliokunnan ja ulkoasiainvaliokunnan arviota. Ei se, että puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Ilkka Kanerva tai puolustusministeri Niinistö lehtien palstoilla esittää tällaisia suursotaharjoituksia tarkoita asian vireille tuloa, puhumattakaan päätöksestä.”
Rinteellä on selvä viesti Jussi Niinistölle.
”Nyt on aika palata vakiintuneisiin, hyväksi havaittuihin ja valtiosäännön mukaisiin toimintamalleihin. Lopettakaa ryskääminen ja epävarmuutta sekä hämmennystä synnyttävä toimintanne.”
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
7.11.2017 15:40
Niinistö maanitteli jo Yhdysvaltoja mukaan suursotaharjoitukseen – Mattis ei vastannut suoraan
Politiikka
6.11.2017 16:54
Presidentti Niinistö puuttui väittelyyn: ”Puhutaan nyt kaikessa rauhassa selväksi tämä asia”
Politiikka
6.11.2017 16:01
Puolustusministeri on aivan kummissaan ”semanttisesta ongelmasta”
Politiikka
5.11.2017 08:42
Erkki Tuomioja tuohtuneena ministerin esityksistä: ”Niinistöllä on suuri halu nostaa sinistä (sinimustaa?) profiiliaan”
Politiikka
10.9.2017 10:02
”Uhoileva voimannäyttö on viimeinen asia, jota Suomessa nyt tarvitaan” – Tuomioja vastaa Kanervalle
Politiikka
14.9.2017 09:40
”Ei tule osallistua harjoituksiin, jotka voivat antaa väärän kuvan” – SDP linjaa Suomen puolustusta