Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

3.11.2020 06:12 ・ Päivitetty: 3.11.2020 06:13

Itävallan sisäministeri: Hyökkääjä oli Isisin tukija – Wienin iskun uhriluku nousi neljään

LEHTIKUVA / AFP / JOE KLAMAR

Itävallan pääkaupungissa Wienissä eilen illalla tehdyssä terrori-iskussa kuolleiden määrä on noussut neljään, kertovat maan viranomaiset. Yksi kuolleista on hyökkääjä, joka oli sisäministeri Karl Nehammerin (kuvassa) mukaan ääri-islamistisen Isis-järjestön kannattaja.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Itävallan poliisin mukaan hyökkääjiä oli todennäköisesti useita. Vielä vapaana olevia jäljitetään yhteistyössä naapurimaiden viranomaisten kanssa.

Iskussa haavoittui ainakin 15 henkilöä, heistä monet vaikeasti. Haavoittuneiden joukossa on myös yksi poliisi.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU